Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

W przestrzeni domu

W przestrzeni domu, mieszkania czy biura zapisujemy historię swojego życia. Informujemy o naszych nawykach, problemach, tęsknotach. Kreślimy tajne znaki, niezrozumiałe dla laika, trudne do rozszyfrowania nawet dla nas samych. Łatwe, a przynajmniej możliwe do odczytania dla specjalisty – konsultanta feng shui. „Deszyfrant” rozpracowuje nasze otoczenie, zanurzając się w opowieść, jaką snuje zasiedlona lub pożądana przez nas przestrzeń.

 

Niezwykle pomocna okazuje się wtedy psychologia. Bo choć feng shui nazywane jest często psychologią przestrzeni, to – tak naprawdę – jest to psychologia człowieka we wnętrzu. Zapewne podniosą się głosy protestu – „Jakże to?! Może co najwyżej zamieszkana od lat przestrzeń… A gdy wybieramy nowe miejsce pod budowę domu lub tylko projekt mieszkania w budynku, który dopiero ma powstać? Cóż wtedy przestrzeń może opowiedzieć? Przestrzeń, która nas nie zna... Może.

Nie wybieramy przypadkowo. Istnieje bowiem coś, co kieruje nami w poszukiwaniu miejsca na dom lub firmę, coś, co podpowiada nam, który projekt mieszkania jest nam szczególnie bliski. To subtelna kombinacja przebiegu ścian działowych, układu okien, rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń, obfitości lub braku światła i wielu innych aspektów opisujących przestrzeń, która „wpadła nam w oko”. I jest odzwierciedleniem naszego wewnętrznego stanu, pewnego rodzaju psychicznym wzorcem czy matrycą przejawiającą się w danym momencie naszego życia we wszystkich jego aspektach. Trudno tu o proste przełożenie – potrzebna nam będzie wnikliwa analiza i znajomość psychologii właśnie. Teoria przejęzyczeń i analiza snów Freuda, analiza snów oraz koncepcja synchroniczności Junga. Podejście do ziemi jako integralnie z nami związanego żywiołu i systemu sygnałów przekazywanych światu, które opracował Arnold Mindell. To wszystko połączone ze starożytną wiedzą mistrzów feng shui pozwala nam stworzyć klucz do oceny przestrzeni i sklasyfikować na jego podstawie problemy nękające jej użytkowników. Znajomość szyfrów przestrzeni i kodów naszej psychiki daje możliwość wprowadzenia na obszarze naszych domów, mieszkań i biur takich zmian, które zaowocują poprawą naszej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej, uładzą nasze relacje z innymi i przyniosą wzrost dochodów. Brzmi jak bajka? Być może… Zaryzykujmy jednak i to sprawdźmy.

Najpierw spełnić należy pewien warunek – konieczny, acz niewystarczający – a mianowicie wywołać w sobie gotowość do podjęcia wysiłku niezbędnego do przeprowadzenia zmian. Już sam ruch w kierunku wezwania konsultanta jest świadectwem naszej chęci, by przeorganizować naszą przestrzeń, a tym samym nasze życie. To początek. Później potrzebujemy nieco pokory, by przyjąć, często krytyczne, uwagi konsultanta, co do owej organizacji będącej naszym dziełem – mniej lub bardziej udanym. Konieczna okaże się także spora doza zaufania do naszego doradcy („Czy aby jego dziwaczne zalecenia mają jakikolwiek sens i czy krytyka nie jest krytykanctwem i zamachem na naszą niezależność, na nasz gust i nasze przyzwyczajenia?”). Gdy już się zdobędziemy, mimo targających nami wątpliwości, na zaufanie, wtedy przychodzi czas na wykrzesanie z siebie energii do wprowadzenia zmian. Spora dawka konsekwencji plus nieco wiary, dzięki której przetrwamy kolejne ataki zwątpienia, a także zasoby cierpliwości, pozwolą doczekać momentu, gdy nasze życie zacznie się zmieniać. Jeszcze kilka razy przyjdzie nam odeprzeć nawroty dawnych nawyków, znów rozpanoszy się stary znajomy – bałagan. Od czasu do czasu wpadniemy w dawne koleiny, ustawiając jakiś przedmiot w „zakazanym” miejscu. Kilka razy złapiemy się na destrukcyjnych, również „zakazanych”, myślach i wreszcie zaczniemy zbierać owoce naszych starań. Przestrzeń odzyska h

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.