Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Czakra cudów

Podobno dzięki niej świątynia Pana Venkateśwary w Tirumali – Tirupati w stanie Andhra Pradesh przyciąga najwięcej pielgrzymów dziennie, a samo bóstwo, będące jednym z wcieleń Wisznu, jest najbogatsze spośród hinduistycznego panteonu. I podobno też została setki lat temu wmurowana w fundamenty głównej świątyni. Świątyń, w których zainstalowano Śri Czakrę dla wzmocnienia „mocy” jest w Indiach, zwłaszcza na południu, znacznie więcej. Najbardziej znane z nich to: Kanchipuram, Chidambaram, Jambukeshwara, Śringeri i Kellur.

Śri Czakra, zwana również Śri Jantrą, czyli dziewięć przenikających się trójkątów, jest chyba, poza OM, najbardziej charakterystycznym symbolem hinduizmu, rozpoznawalnym na całym świecie. Słowo yantra w sanskrycie znaczy: przyrząd, mechanizm służący do osiągnięcia określonego celu, czasami materialnego, ale najczęściej religijnego czy tzw. duchowego. Co prawda Śri Czakra jest w Indiach najbardziej znana jako gadżet używany przez biznesmenów w charakterze cudownego talizmanu mającego zapewnić im pomyślność, głównie finansową. Wisi na sklepowych ścianach (co akurat jest sprzeczne z zasadami umieszczania i czczenia Śri Czakry), nosi się ją w formie wisiorka na szyi, umieszcza na deskach rozdzielczych samochodów. Czy rzeczywiście przynosi swoim właścicielom jakiekolwiek wymierne korzyści? Raczej nie większe niż rozmaite inne talizmany, ale wiara w moc Śri Jantry, podtrzymywana przez finansową pomyślność kilku świątyń, czyni ją ciągle najpopularniejszym symbolem. Jednak Śri Czakra w rękach prawdziwego jogina podobno może stać się jednym z najbardziej tajemniczych i przepełnionych mocą przedmiotów na świecie…

Kult Śri Czakry wywodzi się prawdopodobnie z czasów wedyjskich i jest pochodzenia nie tyle bramińskiego, co ludowego, czyli mówiąc bardziej nowocześnie – tantrycznego. Z czasem wpływy wedyjskie i ludowy kult wymieszały się, tworząc tzw. Śri Widję, czyli naukę o pochodzeniu Śri Czakry, postępowaniu z nią, czczeniu jej i wykorzystywaniu jej hipotetycznej mocy. Jednak Śri Widja stała się wiedzą bardzo głęboką i ezoteryczną, a w związku z tym dostępną nielicznym.

Kult Bogini Matki

Esencją kultu Śri Czakry, Śri Widji, jest czczenie kosmicznej Bogini Matki, nazywanej różnymi imionami np. Lalita, Tripura-Sundari, Radżaradżeśwari czy po prostu Dewi. Kult Bogini Matki istnieje w całych Indiach i sąsiednim Nepalu i w związku z nim powstało około pięćdziesiąt silnych centrów czczenia tej kosmicznej siły w rozmaitych jej aspektach. Te ośrodki uchodzą za materialny przejaw energetycznych centrów-czakr, łączących Ziemię z wszechobecną siłą-energią. Najbardziej znane to świątynia bogini Kumari w Nepalu, Kaliki w Malawie, Lality w Prayag Wisalakszi w Waranasi, Mahalakshmi w Kolhapur, Managala-Chandi w Bodhgaji oraz najważniejszy ośrodek – w Kanchipuram. To stąd kult Śri Czakry rozprzestrzeniał się przez wieki na całe południe Indii i tu Bogini Matka występowała w formie Tarabhagavati (pierwotnie czczono ją w regionie Himalajów).

Kult Śri Czakry to konglomerat

sekretów i tajemnic częściowo opisanych w licznych dziełach, z których najstarsze pochodzą z około VI wieku, ale większość powstała dopiero

w IX–X wieku. Są to przede wszystkim traktaty tantryczne. Ukazały się także bardziej przystępne poradniki czczenia Śri Czakry – pisane jeszcze w XVIII wieku, a korzysta się z nich do dzisiaj. Robią to głównie rozmaitej maści tzw. swami chałturzący na Zachodzie, czyli prowadzący za euro i dolary kursy „wielbienia”. (Jeden z nich, popularny w Polsce, ostatnio prowadził taki kurs w Moskwie za 300 euro).

Adepci Śri Widji

w garniturach…

Prawdziwych adeptów Śri Czakry jest dzisiaj w Indiach niewielu. Trudno do nich dotrzeć, gdyż nie ogłaszają

Artykuły z tej kategorii

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.