Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Tomasz Pyrzewicz
Czy joga stanowi duchowe zagrożenie?

Czy joga stanowi duchowe zagrożenie?

Chęć napisania artykułu o jodze i chrześcijaństwie, a w zasadzie o chrześcijańskich obawach dotyczących praktyki jogi, zrodziła się pewnego dnia, gdy ujrzałem w bibliotece książkę Encyklopedia zagrożeń duchowych. Coś mnie wtedy tknęło, żeby zajrzeć do niej i odszukać hasło „joga” – byłem pewny, że musi się tam znajdować. Jednak to, co ujrzałem, zaskoczyło mnie niezmiernie, gdyż problem okazał się dużo poważniejszy.

Sam praktykuję jogę regularnie, codziennie poznaję jej wpływ na moje życie – osobiście doświadczam jej pozytywego działania. Z tego właśnie powodu jestem szczerze przejęty postawą ludzi „zamkniętych” na te doznania. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ludzie niemający żadnego kontaktu z jogą starają się o niej pisać traktaty, odstraszając innych, głównie praktykujących chrześcijan, od jakiegokolwiek kontaktu z tą praktyką. Sądzę, że bardzo niesprawiedliwe jest krytykowanie czegokolwiek, czego się dobrze nie zna, a w przypadku jogi do poznania przedmiotu potrzebne jest osobiste doświadczenie. Krytyczna postawa, szczególnie duchownych, sprawia, że osoby wierzące, które dowiedzą się od swojego księdza, proboszcza czy zwykłego znajomego z parafii, że „joga jest od samego diabła”, boją się jej nawet spróbować.

Nie chcę walczyć z teoriami zawartymi w książkach, a jedynie wskazać pewne błędy w pojmowaniu jogi oraz pokazać przykłady ludzi Kościoła, którym praktyka jogi nie jest obca.

We wspomnianej encyklopedii natrafia się na kilka stwierdzeń, o których warto napomknąć. Uważa się, że jogin dąży do zostania bogiem czy absolutem. Trzeba tutaj otwarcie powiedzieć, że joga jako ścieżka ośmiostopniowa prowadzi poprzez kolejne stopnie do samadhi. Samadhi „jest to stan nadświadomości osiągnięty w wyniku głębokiej medytacji, w którym praktykujący jednoczy się z obiektem swej medytacji – paramatmanem, czyli duchem wszechświata”. Chodzi więc o zjednoczenie z Bogiem, Absolutem, Wszechświatem – nazwa pozostaje tylko nazwą – ważne, że mowa jest o zjednoczeniu, a nie stawaniu się.

Kolejnym problemem jest odwołanie do dawnych tradycji jogi. Mówi się, że każdy uczeń ma swojego guru, za którym podąża, ale żeby tak się mogło stać, musi porzucić życie świeckie. Pierwszy aspekt jest wciąż aktualny, nadal mamy nauczycieli, którzy prowadzą nas na ścieżce jogi. Jednak kwestia porzucenia „świata” została już dawno „zniesiona”. Kiedyś joga nie była praktykowana „otwarcie”. Współcześnie wielu świetnych mistrzów i nauczycieli ma swoje rodziny, swoje życie, a mimo to doskonali się na tej ścieżce.

W haśle czytamy również o tym, że joga może prowadzić do pozyskania mocy tajemnych, co z kolei może prowadzić do „człowiekobóstwa” – jednak ten negatywny aspekt jogi został dokładnie opisany w Jogasutrach Patańdżalego. Trzeci rozdział traktuje o magicznych mocach. Jest w nim również zawarta przestroga, że moce te nie mogą być celem jogi, nie można się nimi zajmować – przed tego rodzaju efektami różnych praktyk duchowych Wschodu przestrzegają tradycje duchowe Indii i Tybetu.

Kolejne fragmenty hasła wprowadzają różne pojęcia, jak np. Medytację Transcendentalną. W ten sposób do jednego worka wrzuca się wszystko, co może się z jogą kojarzyć, ale co tak naprawdę nie jest nią. Z tego względu krytyka Medytacji Transcendentalnej nie może być jednocześnie krytyką jogi.

W haśle ściśle utożsamia się praktykę jogi także z hinduizmem. Uważa się, że aby ćwiczyć jogę, trzeba przyjąć inną wiarę. Joga nie jest związana z żadną religią, a jej powiązania z hinduizmem wynikają z tego, że jest ona jedną z filozofii indyjskich. Joga nie żąda akceptacji wierzeń, panteonu bóstw czy rytuałów. Jest uniwersalną ścieżką rozwoju czł

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.