Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jak skutecznie przeciwdziałać chorobom onkologicznym?

  Choroby nowotworowe stanowią obecnie drugą pod względem częstotliwości występowania przyczynę zgonów na świecie. Nic zatem dziwnego, iż obawiamy się ich tak bardzo. Należy jednak pamięta

 

Choroby nowotworowe stanowią obecnie drugą pod względem częstotliwości występowania przyczynę zgonów na świecie. Nic zatem dziwnego, iż obawiamy się ich tak bardzo. Należy jednak pamiętać, że przeprowadzane w ostatnich latach badania pozwalają coraz dokładniej poznać tę chorobę oraz jej przyczyny. Dzięki czemu, wprowadzając odpowiednie zmiany do naszego życia, możemy skutecznie uniknąć tego schorzenia.

Aby zrozumieć, jak skutecznie zapobiegać i walczyć z rakiem, należy bliżej przyjrzeć się przyczynom jego powstawania. Według badań najczęstsze z nich to: sposób odżywiania się, predyspozycje genetyczne, substancje rakotwórcze, promieniowanie, słaby układ odpornościowy oraz stres emocjonalny.

Właściwa dieta

Naukowcy udowodnili, że występowanie pewnych rodzajów nowotworów może być związane z ilością i rodzajem tłuszczów w naszej codziennej diecie. Badania na zwierzętach wykazały, że częstotliwość pojawienia się nowotworów zmniejsza się wyraźnie wraz ze spadkiem liczby spożywanych kalorii. Dlatego ważne jest, aby kontrolować masę ciała oraz wyeliminować niezdrowe tłuszcze (smalec, margarynę) i zastąpić je olejami roślinnymi. Do najzdrowszych należą: olej lniany, z oliwek (z pierwszego tłoczenia – extra virgin), olej rzepakowy do smażenia czy też inne oleje do sałatek (z pestek dyni, orzechów, araganowy). Niezwykle ważne jest codzienne spożywanie dużych ilości warzyw, owoców, kasz oraz zbóż pełnoziarnistych. Najbardziej godne polecenia są: brązowy ryż, proso, owies, kasza gryczana i jaglana, orkisz. Zaleca się także częste jedzenie fasoli, grochu, soczewicy, cieciorki, a zwłaszcza soi.

Słodycze, ciastka i cukierki zastąpić należy świeżymi owocami oraz sokami. Do najzdrowszych należą: jabłka, maliny, porzeczki oraz owoce lasu. Zawierają one dużo witaminy oraz tzw. antyoksydantów, które znacznie obniżają ryzyko zachorowania na raka. Wyeliminować należy napoje gazowane i zastąpić je zdrowymi wodami mineralnymi oraz niesłodzonymi kompotami owocowymi. Od dawna wiadomo o dobroczynnym działaniu zielonej herbaty. W profilaktyce chorób nowotworowych zaleca się picie 6–8 filiżanek dziennie lub przyjmowanie 1–2 kapsułek z jej ekstraktem. Zmniejszmy rozmiar steków, a ich miejsce na talerzu wypełnijmy kalafiorem, brokułami czy brukselką. Pozwoli nam to nie tylko zrzucić kilka kilogramów, ale przede wszystkim poprawi samopoczucie i uchroni przed wieloma schorzeniami.

Predyspozycje genetyczne

Dawniej uważano, że przyczyny genetyczne mają decydujący wpływ na zapadalność na raka. Obecnie, po przeprowadzeniu wielu badań na wszystkich kontynentach teoria ta nie jest już tak jednoznaczna. Wprawdzie nadal się sądzi, że czynniki genetyczne mogą odgrywać pewną rolę w powstawaniu raka – nie są one jednak determinujące.

Zestresowane myszy

Ogromnym zaskoczeniem dla świata nauki było ogłoszenie wyników badań dr. Normana Riley'a z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Wyhodował on specjalny gatunek myszy do badań nad rakiem, charakteryzujący się zwiększoną podatnością na choroby nowotworowe.

Jedną grupę tych myszy poddał działaniu silnego stresu, natomiast drugą trzymał w warunkach wolnych od czynników stresujących.

Okazało się, że nowotwór rozwinął się u 92% myszy zestresowanych i zaledwie u 1% zwierząt, które pozostawiono w spokoju. Widać zatem jednoznacznie, że natężenie stresu ma istotny wpływ na rozwój nowotworu, mimo że predyspozycje genetyczne obu grup myszy były takie same.

Stres a choroby

Do niedawna uważano także, że typowymi chorobami będącymi efektem stresu są: wrzody żołądka, nadciśnienie, bóle głowy, kręgosłupa, dolegliwości sercowe czy nerwica. Obecnie nau

Artykuły z tej kategorii

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.