Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Irena A. Stanisławska
Poszukiwanie siebie

Poszukiwanie siebie

Namaluj mi obraz rzeki  – i pozwól jej płynąć,popłynie i zmyje wszystkie różnice a miłośc wzrośnie. Masz moc by to zrobić – więc pozwól sobie Shivam O'Brien Z Shivamem O’Brienem – irlandzkim trenerem, terapeutą i nauczycielem duchowym (uczył się od sławnych mistrzó

.

Metoda Intensywnego Oświecenia i metoda Tolle'a, Krishnamurtiego i Maharishiego to metoda zadawania pytań: Kim jestem?, czyli pytania samego siebie i szukania odpowiedzi bezpośrednio w sobie. Jeśli masz jakiś problem, nie pytasz: Jak mam go rozwiązać?, tylko: Kto ma ten problem? Nie: Jak być szczęśliwym?, tylko: Kto chce być szczęśliwy? Celem jest zobaczenie, kto za tym pytaniem stoi. Kto jest obecny? Kto szuka?

Praktyka kontemplacji pytania: Kim jestem? sięga tysięcy lat. Kiedyś podczas warsztatów podeszła do mnie osoba, która praktykowała medytację Zen. Powiedziała: „Technika, której uczysz, jest taka sama jak techniki, których uczą inni”. Ale my nie zadajemy tego pytania, siedząc w samotności, lecz pracujemy w parach.

Żeby nauczyć się tej metody, wystarczy godzina. Poproszę cię: Powiedz mi, kim jesteś, a ty musisz się zrelaksować, uspokoić, skupić na sobie i powiedzieć, co w tym momencie odczuwasz. Spontanicznie. Bez zastanawiania się, analizowania. Masz w głowie poczucie, że jesteś np. matką? W porządku. Opowiedz o tym. Po pięciu minutach zadajesz partnerowi to samo pytanie, a on musi zajrzeć do środka – w siebie. Nie potrzeba doświadczenia w medytacji czy kontemplacji. Jeżeli jest druga osoba, która pyta: Kim jesteś? i czeka na odpowiedź, musisz wykonać pewną pracę. Kiedy twój nowy partner zadaje ci to samo pytanie (bo cały czas zmieniamy partnerów), znowu musisz zajrzeć w siebie. Co teraz czujesz? Czy przychodzi ci do głowy ta sama myśl? Jeśli jej nie ma, co pojawiło się w jej miejsce? A może nie była prawdą? Co w takim razie nią jest?

Komunikujesz swojemu partnerowi wszystko, co pojawiło się w twojej głowie, nawet jeżeli sądzisz, że nie ma to żadnego znaczenia – coś zabawnego, głupiego lub bardzo głębokiego. I znowu wracasz do siebie. I znowu szukasz. I pytasz: Co jest we mnie? Przechodzisz przez różne idee, pomysły. Ludzie zaczynają te warsztaty, myśląc: jestem matką, ojcem, osobą inteligentną, wesołą lub nieśmiałą, ale to przywiązanie do tego, kim są, bardzo szybko się zmienia.

Na zadawaniu pytania: Kim jestem?, spędzamy większość czasu. Może być tak, że zmagasz się z nim od poranka do późnej nocy. Podczas posiłku, przerwy na herbatę, spaceru, pracujesz z nim sama, a potem, kiedy znowu spotykasz się z partnerem, mówisz, co się wydarzyło, co poczułaś. Zajrzałaś do środka i oto, co wychodzi.

Intencją treningu są tak długie poszukiwania, aż nie będziemy mieli wątpliwości. Jeżeli ciągle istnieje w nas niepokój, niepewność, jakieś pytania, to znaczy, że wciąż nie osiągnęliśmy celu. A jedynym sposobem, żeby odpowiedzieć na te pytania, jest bycie w innym stanie świadomości. Stanie bardziej prawdziwym i bardziej inteligentnym. Wielu ludzi nie potrafi zostać w tym stanie zbyt długo, ale niektórzy podczas warsztatów trwali w nim ponad godzinę.

A może przez 20 lat praktykowania na jakiejś ścieżce ktoś wykonał 90% pracy, przyszedł na Trening Intensywnego Oświecenia, a ten był kroplą, która ten stan przebudzenia spowodowała?

– Ja tak nie myślę. Prowadząc treningi, zawsze jestem pod wrażeniem tego, że niektóre osoby przychodzą na niego „z ulicy”, bez żadnej wcześniejszej praktyki, i nagle doznają przebłysku. Tak łatwo. A inne, mające więcej wglądu, zmagają się ze sobą, walczą. Nie ma reguły. Nie można przewidzieć, kto z nich tego stanu doświadczy.

Kiedyś przyglądałem się ludziom biorącym udział w treningu i usłyszałem, jak siedząca w pierwszym rzędzie osoba opowiada swojemu partnerowi bardzo znaną, pochodzącą ze starożytnych Indii historię o człowieku, który potrafił określić, kiedy jego rozmówca osiągnie oświecenie. Mędrzec ten podczas swojej wędrówki spotkał chłopca, który radośnie bawił się z gęsiami, tańczył i śpiewał. Zaczęl

Artykuły z tej kategorii

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.