Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Irena A. Stanisławska
Poszukiwanie siebie

Poszukiwanie siebie

Namaluj mi obraz rzeki  – i pozwól jej płynąć,popłynie i zmyje wszystkie różnice a miłośc wzrośnie. Masz moc by to zrobić – więc pozwól sobie Shivam O'Brien Z Shivamem O’Brienem – irlandzkim trenerem, terapeutą i nauczycielem duchowym (uczył się od sławnych mistrzó

i rozmawiać. Chłopiec spytał: To kiedy osiągnę oświecenie? Mędrzec powiedział: Za osiemnaście żywotów. – Tylko osiemnaście?! To jestem blisko! I zaczął tańczyć. Po jakimś czasie mędrzec spotkał świętego człowieka, który od trzech lat medytował. Wędrowały po nim mrówki, a on siedział nieruchomo jak kamień. Medytujący zapytał: Kiedy zostanę oświecony? Mędrzec odpowiedział: Za trzy żywoty. Medytujący zezłościł się, zrzucił mrówki i krzyknął: Już trzy lata medytuję, a jeszcze muszę tak długo czekać?!

Osobą, która tej historii słuchała, był młody człowiek. Nie przykładał się do żadnej z zalecanych praktyk. Robił je na „odczep się”. Jego kolega z treningu zrezygnował. Podczas przerwy na herbatę zapytałem go: Czy chcesz się wypisać z zajęć, czy będziesz je kontynuował? Odpowiedział: Niestety, muszę zostać, bo kolega odjechał samochodem, więc nie mam jak się stąd wydostać. A pół godziny później przeżył oświecenie. Tak po prostu. Powiedział, że to było lepsze niż każde LSD, jakie kiedykolwiek brał. Nie ma więc sposobu, żeby wiedzieć kto i kiedy tego stanu doświadczy.

Być może my – ludzie Zachodu – potrzebujemy innej niż tradycyjne metody duchowej pracy?

– Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale może faktycznie coś w tym jest. Jeżeli teraz pojechałabyś do Indii, mogłabyś zobaczyć Hindusów mocno trzymających się swojej tradycji; co jest piękne, ale ludzie Zachodu chcą szybkiej odpowiedzi. Oczywiście są pewne rzeczy, które nam przeszkadzają, np. niecierpliwość. Jeżeli ktoś chciałby podążać ścieżką buddyzmu, musi nauczyć się cierpliwości (czego ja doświadczałem). W tej chwili wschodni nauczyciele, którzy nauczają w tradycyjny, wolny sposób, nie mają wielu zachodnich studentów. Wysoko rozwinięci lamowie z Tybetu gotowi są zerwać z tradycją i zamiast zaczynać od najniższego poziomu, a potem stopniowo iść wyżej, chcą uczyć od najwyższego. Przyjmują postawę, że najwyższe nauczanie jest najlepsze: Jeśli rozumiesz, co mówię, rób tę najwyższą praktykę. Nie zajmuj się niższymi. To dosyć ryzykowne, ale jeśli zadziała – najlepsze.

Obecnie na Zachodzie olbrzymim zainteresowaniem cieszy się dzogczen z Tybetu i advaita z tradycji hinduskiej. Tradycje ze Wschodu po raz pierwszy spotykają się z naszą „pofragmentowaną” kulturą zachodnią. Mamy zachodnich nauczycieli (niektórych bardzo dobrych), ale nie jesteśmy mnichami, nie posiadamy świątyń. Jeszcze za wcześnie, żeby to oceniać, ale mnie się wydaje, że zmierza to w nowym, bardzo dobrym kierunku. W Indiach jest wielu wspaniałych nauczycieli, ale chociaż Hindusi ich szanują, modlą się i chodzą do świątyń, nie mają pomysłu, żeby się oświecić. A ludzie z Zachodu są „wygłodzeni”. Mówią: „Ja tego chcę”. (Oczywiście nie wszyscy idą tą drogą, myślę, że jakieś 5–10%).

W naszym zachodnim społeczeństwie istnieje wielkie pragnienie, żeby znaleźć prawdziwą kulturę – taką, która nie zniszczy Ziemi, w której ludzie będą ze sobą współpracować i żyć w przyjaźni; gdzie wartością jest duchowość. Kulturę o przedchrześcijańskich tradycjach. W której świętości i bóg będą manifestowały się w naturze – w wodzie, gwiazdach, trawie – a doświadczenie życia nie będzie przygotowaniem dla nieba. Nie szukamy ratunku. Życie nie polega na tym, by cierpieć, a potem za cierpienie zostać wynagrodzonym. Cud ma miejsce tutaj – na Ziemi. Woda, drzewa, powietrze – są naszą duszą. Wszystko jest połączone. Jesteśmy całością. Zrozumienie jednostki wiąże się ze zrozumieniem zbiorowym. Nie szukamy więc oświecenia indywidualnego, lecz globalnego.

Dziękuję za rozmowę.

Irena A. Stanisławska

Artykuły z tej kategorii

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.