Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Öland – wyspa malarzy, wiatraków i kurhanów

  Stara skandynawska legenda głosi, że wyspa Öland powstała z odwłoka wielkiego motyla, który postradał skrzydła podczas bałtyckich sztormów i runął do morza niedaleko szwedzkiego wybrzeża. Zamieszkała przed wiekami przez

 

Stara skandynawska legenda głosi, że wyspa Öland powstała z odwłoka wielkiego motyla, który postradał skrzydła podczas bałtyckich sztormów i runął do morza niedaleko szwedzkiego wybrzeża. Zamieszkała przed wiekami przez wikingów, pełna jest kamiennych kręgów, runicznych inskrypcji i wielu innych zabytków ich dawnej kultury.

Po całej nocy spędzonej na morzu zjeżdżamy samochodem z promu, który przybił do Karlskrony, szwedzkiego miasta będącego perłą północnej architektury. Niestety, nie mamy czasu na zwiedzanie, ponieważ udajemy się na tygodniowy plener malarski Vedic Art (organizowany od dwudziestu trzech lat przez rodzinę Källmanów) na wyspie Öland, zwanej z polska Olandią. Do przebycia mamy około stu kilometrów drogą ciągnącą się na północ wzdłuż szwedzkiego wybrzeża. Przestrzegając ograniczeń prędkości i podziwiając futurystyczne kształty szwedzkich fotoradarów, na wysokości miasta Kalmar odbijamy w prawo, wjeżdżając na drugi co do długości w Europie most łączący Półwysep Skandynawski z wyspą Olandią. Ta całkowicie płaska, bo ukształtowana przez jęzory lodowca, ziemia wita nas słońcem, ale i chłodną bałtycką bryzą, przypominając, że szwedzkie lato już się prawie skończyło. Nasz vedic-van, bo tak ochrzciliśmy na potrzeby malarskiej wyprawy niezastąpionego chryslera, ma do przebycia jeszcze około 50 kilometrów. Na południowym krańcu wyspy w maleńkiej osadzie Gamlegarde czekają na nas wynajęte kwatery w drewnianym domu. Po krótkim odpoczynku i rozpakowaniu walizek znowu wsiadamy do vedic-vana, aby zdążyć na rozpoczynający się w pobliskiej miejscowości Enetri malarski plener.

W stajniach inspiracji

W 1988 roku szwedzki malarz medytujący, Curt Källman, otworzył na wyspie Öland pierwszy ośrodek Vedic Art i pojawiła się nowa szkoła artystyczna oparta na tradycyjnej wiedzy wedyjskiej. Od tamtej pory na letnie plenery przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, aby wspólnie malować pod okiem swojego mistrza. Podczas naszego pobytu nie ma jednak Curta, który wyczerpany chorobą przebywa właśnie w Sztokholmie. Na Öland zastępuje go najstarszy syn Johannes, który prowadzi plener oraz kursy Vedic Art. Wtedy jeszcze nie wiemy, że Curt nie powróci już nigdy na swoją ukochaną wyspę i cztery miesiące później odejdzie na zawsze w sztokholmskim szpitalu.

Podobnie jak pierwsi kursanci, którzy przed dwudziestu laty pojawili się w tym miejscu, mamy do dyspozycji te same stajnie i murowane stodoły przerobione z lekka na malarskie atelier. Z zaciekawieniem oglądamy letni przybytek artystów urządzony w rustykalno-minimalistycznym stylu. Pierwsze rozczarowanie jednak szybko odchodzi w niepamięć, gdy rozkładamy nasze przybory malarskie i zaczynamy tworzyć.

Cała nasza szóstka to absolwenci kursów oraz nauczyciele Vedic Art, którzy prowadzą zajęcia. Ustawiamy płótna na sztalugach i oddajemy się we władanie hinduskiej bogini Saraswati – opiekunce artystów. Po kilku godzinach mamy już pierwsze efekty malarskiej działalności. Blejtramy zapełniają się kolorami i fantastycznymi kształtami, niektórzy sięgają po planetarne farby produkowane i sprzedawane przez rodzinę Källmanów. Wyrób energetycznych farb, jeden z ostatnich pomysłów Curta, polega na ręcznym ucieraniu i mieszaniu ekologicznych składników, zgodnie z planetarnymi aspektami w towarzystwie odpowiednich mantr i dźwięków muzyki. Tymczasem nasza stajnia-atelier jest cicha i dzięki temu pozwala skupić się na tym, co robimy.

Wieczorem wracamy vedic-vanem na swoje kwatery. Zmęczeni, lecz zadowoleni z decyzji przyjazdu na wyspę, wymieniamy się pierwszymi wrażeniami. Przy wspólnej kolacji poznajemy innych mieszk

Artykuły z tej kategorii

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.