Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Każdy z nas pragnie być szczęśliwy.

Każdy z nas pragnie być szczęśliwy.

Każdy z nas pragnie być szczęśliwy. Również masochiści i sadyści łakną szczęścia, uzyskując je na właściwej sobie – a niemożliwej do zaakceptowania przez innych – drodze. Zresztą szczęście ma wymiar indywidualny, niepowtarzalny.   Wielu myślicieli, a w tym Kant i Nie

Każdy z nas pragnie być szczęśliwy. Również masochiści i sadyści łakną szczęścia, uzyskując je na właściwej sobie – a niemożliwej do zaakceptowania przez innych – drodze. Zresztą szczęście ma wymiar indywidualny, niepowtarzalny.

 

Wielu myślicieli, a w tym Kant i Nietzsche, wskazywało na to, że celem życia człowieka nie powinno być szczęście, co nie znaczy, że mamy go nie doznawać. Jest to jednak zagadnienie odrębne, które tu pominę.

Nie ma wątpliwości, wyrażają to wszak od wieków poeci, że intensywne i namacalne przeżycia szczęścia przynosi nam miłość erotyczna. Jest ona zresztą odwiecznym tematem twórczości literackiej i artystycznej. Jest także źródłem najgłębszych cierpień i rozterek życiowych. Miłość erotyczna czyni nas zależnymi od tego, kto ją w nas wywołuje. Nie ma znaczenia w niej ani wykształcenie, ani pochodzenie, ani status majątkowy, ani różnica lat. W miłości erotycznej nie są istotne również cechy charakteru tego, kto wyzwala w nas to uczucie.

Problem zawiera się w tym, że narosło wiele obłudy i przesądów wokół miłości erotycznej. Obyczajowość danej kultury stara się ją okiełznać i poddać rozmaitym rygorom. Ustroje totalitarne – a więc narzucające całemu społeczeństwu określony rodzaj światopoglądu i jeden typ moralności – z reguły próbują tę miłość okiełznać, poddać rygorom, kontrolować, a nawet narzucać swoisty ascetyzm, mający inne uzasadnienie niż religijne. Podobnie wiele wyznań religijnych przekonuje swoich wyznawców, że doznania erotyczne jako cielesne są źródłem grzechów. W nakazach niejednego wyznania, co nie znaczy, że we wszystkich, skłania się wiernych, by traktowali swój seksualizm jako środek służący prokreacji. Oczywiście istnieją religie, które są świadome tego, że erotyzm może splatać się z uduchowieniem.

Miłość erotyczna wzmaga poczucie urody istnienia i sprawia, że mocniej wrastamy w czas teraźniejszy. Wartość istnienia staje się niewątpliwa. Miłość wzmaga optymizm, wiarę w siebie. Jest to oczywiste, ponieważ obdarzanie uczuciami odczuwamy zarazem jako aprobatę kogoś dla siebie.

Jest interesujące, że uczucie, o którym tu mowa, wzmaga egoizm. Inni, bywa, stają się dla nas, w chwilach wielkich uniesień miłosnych, potrzebni do tego, by móc im „wykrzyczeć” nadmiar przeżywanych uczuć. Miłość czyni nas mniej uważnymi w stosunku do innych, nawet bliskich osób. Zostało to znakomicie wyrażone w powieści Romaina Rollanda Jan Krzysztof. Zakochani w sobie separują się od świata i wpatrzeni w siebie, i w uczucie ich łączące, „wypalają się”. Zredukowali bodźce zewnętrzne do tego stopnia, że po jakimś czasie nie mieli sobie nic do powiedzenia. Z takiego niebezpieczeństwa zdawała sobie sprawę Simone de Beauvoir oraz Sartre. Jednym z ich sposobów spędzania wspólnego czasu było obserwowanie stałych bywalców ich „własnej” kawiarni oraz budowanie możliwych, wyobrażonych historii życia miłosnego tych, których twarze wzbudziły ich zainteresowanie.

Potęgowanie przez miłość erotyczną egoizmu dotyczy szczególnie kobiet, które zaabsorbowane uczuciem, zdarza się, i to nierzadko, że zrywają więzy przyjaźni, czy raczej je zawieszają, by potem, gdy miłość przemija, poszukiwać na nowo owego kontaktu.

Dzieje życia wybitnych twórców są wyrazem tego, że tworzyli we wzmożony sposób na ogół w okresach cierpień miłosnych, a nie w chwilach upojenia miłością.

Miłość, kultywowanie tego uczucia, wymaga czasu. Ktoś, kto się spieszy, ktoś, kto konkuruje z innymi, zmierzając do pomnożenia majątku, traktuje na ogół miłość instrumentalnie.  

 

Maria Szyszkowska

 

Artykuły z tej kategorii

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.