Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wielki Tydzień w Hiszpanii

    Podczas Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii religijność nabiera cech mistycznych, a procesje na ulicach sprawiają, że miasta zamieniają się w wielką świątynię pod kopułą nieba. Do uczuć religijnych i wyobraźn

 

 

Podczas Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii religijność nabiera cech mistycznych, a procesje na ulicach sprawiają, że miasta zamieniają się w wielką świątynię pod kopułą nieba.

Do uczuć religijnych i wyobraźni Hiszpanów przemawia silniej misterium śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa niż jego narodzin.

„Pieczęć pięciu ran Jezusa” powstrzymuje zarazę – W Hiszpanii obchodzi się Wielki Tydzień inaczej niż w pozostałych krajach europejskich. Widowiskowe procesje to nie tylko wspólna liturgia, ale przede wszystkim wiele rytuałów i obrzędów charakterystycznych dla poszczególnych regionów. Obchody Semana Santa są głęboko osadzone w historii, a ich uczestnicy ze szczególnym pietyzmem podtrzymują tradycję – mówi Łukasz Antczak, historyk sztuki, filozof i fotografik. – Wielkiemu Tygodniowi w prowincjach północnych towarzyszą cisza, wstrzemięźliwość i wszechobecna powaga, a na południu dominują muzyka i wielobarwność.

Na północy Hiszpanii, w Nawarze, w tamtejszym klasztorze sióstr Augustynek w Wielką Środę inscenizowane są misteria nazywane „Łzami świętego Piotra”, mówiące o znaczeniu sakramentu pokuty i pojednania. Pokazuje się w nich postawę świętego Piotra, który trzykrotnie wyparł się Jezusa, a następnie gorzko płakał i modlił się żarliwie, by uzyskać przebaczenie. Odgrywane są sceny pasyjne „Pięć ran Jezusa”. To misterium ma bardzo długą tradycję. Pochodzi z roku 1599, kiedy panowała tu epidemia dżumy. Zgodnie z legendą do ówczesnego biskupa dotarło „boskie posłannictwo”, w myśl którego zdrowi i chorzy mogli zostać w cudowny sposób ocaleni i uzdrowieni, pod warunkiem umieszczenia na swoich piersiach „Pieczęci pięciu ran Jezusa”. I rzeczywiście, kiedy to zrobiono, zaraza ustąpiła.

Biczowanie do „złej krwi”

Z kolei w Valverde de la Vera w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek pokutnicy pokonują drogę krzyżową ubrani w zgrzebne szaty, przewiązani powrozami, na swych barkach niosą ciężkie drewniane bale. Dźwięk przytwierdzonych do nich dzwonków wdziera się w nocną ciszę.

W Sewilli każde z ponad sześćdziesięciu bractw religijnych ma swoją procesję, więc obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się kilka dni wcześniej. W niektórych prowincjach pokutnicy rozdają fasolę, cukierki oraz jajka. Andaluzja podczas Semana Santa rozbrzmiewa muzyką i pieśniami o rozpaczy Matki Boskiej i cierpieniu Jezusa. A Teruel słynie ze zwyczaju bicia w bębny od północy w Wielki Czwartek.

Wielkanocny rytuał samobiczowania dzisiaj jest praktykowany tylko w niektórych regionach Hiszpanii. Jeśli już na ulicach pojawiają się „picaos”, to w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Ubrani w białe szaty, biczują plecy, aż na materiale pokażą się pierwsze plamy krwi. Zgodnie z odwiecznym wierzeniem w ten sposób z ich ciał wypływa „zła krew”. Dodatkowo nakłuwa się ich dwanaście razy kawałkami pszczelego wosku z wtopionymi odłamkami szkła. W niektórych miejscowościach „picaos” idą boso, a do kostek mają przytwierdzone łańcuchy.

Opowieści o cierpieniu Jezusa

W Salamance w zachodniej Hiszpanii jest podobnie. Łukasz Antczak podkreśla specyfikę miasta, którego klimat tworzy najstarszy hiszpański uniwersytet, założony w roku 1218. Jest tu szesnaście bractw religijnych i każde podczas Semana Santa organizuje swoją procesję. Korzenie najstarszej z nich, w czasie której następuje złożenie ciała Chrystusa do grobu, sięgają roku 1615. Salamanka słynie również z tego, że podczas procesji niesione są obrazy autorstwa mistrzów z czasów baroku, przedstawiające świętych. Ich ra

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.