Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Przedmioty „niemożliwe”

  Poszukiwacze przygód od lat tropią ślady zaginionych skarbów starożytności, tajemniczych, budzących dreszczyk emocji artefaktów i przedmiotów „niemożliwych”, przeczących oficjalnej wersji historii. W eksplorac

 

Poszukiwacze przygód od lat tropią ślady zaginionych skarbów starożytności, tajemniczych, budzących dreszczyk emocji artefaktów i przedmiotów „niemożliwych”, przeczących oficjalnej wersji historii. W eksploracjach tych towarzyszą im archeolodzy, miłośnicy sensacji oraz zwolennicy spiskowej teorii dziejów. Wszyscy razem lub każdy z osobna dążą do jednego – niezwykłego odkrycia, które wprawi w zdumienie cały świat, a zwłaszcza sceptyczny naukowy establishment, przyglądający się im z pobłażaniem i lekceważeniem.

Na przestrzeni dziejów poszukiwano zwłaszcza kilku najcenniejszych i najbardziej tajemniczych artefaktów. W międzyczasie często znajdowano inne, nierzadko bardziej pobudzające wyobraźnię rekwizyty. Magia poszukiwań „dowodów nie z tego świata” nie zmalała. Wręcz przeciwnie, od lat utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. W związku z tym warto zaprezentować zestawienie dziesięciu największych „skarbów z innego wymiaru”, zawierające zarówno przedmioty realnie istniejące, jak i te znane tylko z legend.

Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat do tytułu „artefaktu wszechczasów”? Przede wszystkim powinien być otoczony aurą tajemnicy. Najlepiej, by miał ogromny wpływ na losy świata i został skonstruowany przy pomocy niezwykle zaawansowanej technologii. Dodatkowo przydałoby się, żeby był popularny i… realny lub choćby prawdopodobny. Im większa szansa, że nasz przedmiot jest rzeczywisty, tym bardziej pobudza on wyobraźnię i ekscytuje. W końcu po co poszukiwać czegoś, co na pewno nie istnieje…

Znany amerykański badacz zjawisk nadprzyrodzonych, Ivan Sanderson „ukuł” kiedyś trudny do przetłumaczenia termin „Out-of-place artifacts” (przedmioty nie na miejscu). Dużo lepszym odpowiednikiem tego hasła w naszym języku byłoby „przedmioty nie z tego świata”. Anderson zaliczył do tej kategorii wszelkie historyczne, archeologiczne i paleontologiczne obiekty, których istnienie przeczy naukowej chronologii lub opiera się na faktach niemożliwych z akademickiego czy choćby zdroworozsądkowego punktu widzenia. Wiele artefaktów z przedstawionej poniżej listy to typowe „OOPArts”, ale są też wyjątki. A oto pełne zestawienie:

Miejsce 10.

Kamień filozoficzny. 80% zgodności z Artefaktem Idealnym.

Nazywano go też Bazyliszkiem, Salamandrą lub Kameleonem. Kosztował życie tysiące alchemików, pragnęli go możni całego świata. Wciąż jest niezwykle popularny i otacza go mistyczny klimat. Gdyby istniał, zmieniłby oblicze świata. Jego rating obniża jednak małe prawdopodobieństwo istnienia i brak konkretnej technologii potrzebnej do jego wytworzenia.

Miał mieć postać drobnego, gęstego proszku, stanowiącego pierwotną materię, z której składa się wszechświat. Wytwarzano go więc z przeróżnych substancji, dzieląc je na kolejne części w wieloletnim procesie poszukiwawczym. Dodany do dowolnego metalu miał w ciągu tygodnia (biblijny czas stworzenia świata) lub roku (czas obiegu Słońca przez Ziemię) zamienić go w najczystsze złoto. Choć nigdy tego nie potwierdzono, legendy głoszą, że kilku osobom udało się je uzyskać…

Oficjalnie jego poszukiwania zaczęły się wraz z pojawieniem się na scenie dziejowej starożytnych alchemików, czyli pierwszych naukowców łączących w sobie cechy chemików, metalurgów i artystów. Jednak tak naprawdę kamień filozoficzny uosabiał cechy pożądane przez ludzkość od tysiącleci: nieskończone bogactwo oraz nieśmiertelność.

Z czasem zjawisko poszukiwania kamienia filozoficznego nasiliło się. Nagle okazało się, że oprócz cudownej właściwości transmutacji (zamiany metali w złoto) artefakt t

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.