Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Aldona Kowalewska

Po tej i po tamtej stronie

  Wyjaśnienia przyczyn aktywności widm ujawniających swą obecność poprzez różne dźwięki, sygnały akustyczne należy szukać nie po tamtej, lecz po tej stronie. Tak uważają parapsycholodzy, a ich poglądy wynika

e poczucia winy. Z punktu widzenia nauk przyrodniczych akustyczna działalność widma nie jest niestety możliwa do wyjaśnienia, pomimo wywoływanych zmian fizycznych. Duch na ogół stosuje powtarzające się wzory zachowań oraz podejmuje indywidualne akcje. Parapsycholodzy w latach 1961–1987 zbierali wszystkie dostępne informacje o widmach, jakie były aktywne przez okres pięciuset lat (licząc od XIX wieku wstecz). Wyselekcjonowano około siedmiuset zdarzeń. Statystyczna analiza wykazała wiele wspólnych cech. Należą do nich prądy i strefy zimnego powietrza, pojawianie się ognia, przemieszczanie się przedmiotów, otwieranie okien, drzwi i szaf.

Nadawca i odbiorca

W ostatnim czasie przedmiotem zainteresowania badaczy stają się osoby, w obecności których dochodzi do wyżej wymienionych zjawisk. Parapsycholodzy uważają, że tam, gdzie często zbiera się cała rodzina (w przypadku Jollerów – przy stole w jadalni), wytwarza się „pole afektywne”, czyli obszar ich emocji, uczuć i nastrojów. I w tym miejscu widmo ujawnia swą obecność. – Określone emocje związane z utratą bliskiej osoby, samobójstwem, zabójstwem zostają impregnowane i wdrukowane w określony punkt, w którym mogą przetrwać setki lat. I kto wie, czy nie dochodzi tutaj również do osobliwej telepatii – podejrzewają parapsycholodzy. – Jeśli tak, to zawsze musi być nadawca i odbiorca.

Aldona Kowalewska

Ilustracje: Magdalena Kozieł

Źródła:

Cox W.E., Introductory comparative analysis of some poltergeist cases, w: „Journal of the American Society for Psychical

Research” 55/1961.

Lucadou W. v., Psyche und Chaos.  Neue

Ergebnisse der Psychokinese–Forschung, Freiburg 1989.

Moser F., Spuk – Ein Rätsel der Menschheit, Olten 1950/1977, Frankfurt a. M. 1980.

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.