Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Krzysztof Stec
Ekspansja jogi

Ekspansja jogi

Arogya Expo to było wspaniałe wydarzenie. Wydaje się, że między 9 a 12 lutego tego roku w Bangalore na Międzynarodowej Konferencji o Jodze i Naturoterapii nastąpiła nowa ekspansja jogi na świat. Tak, jak 30 lat temu wybuchła rewolucja w dziedzinie inżynierii komputerowej w amerykański

Arogya Expo to było wspaniałe wydarzenie. Wydaje się, że między 9 a 12 lutego tego roku w Bangalore na Międzynarodowej Konferencji o Jodze i Naturoterapii nastąpiła nowa ekspansja jogi na świat.

Tak, jak 30 lat temu wybuchła rewolucja w dziedzinie inżynierii komputerowej w amerykańskiej Dolinie Krzemowej, tak teraz zaczęła się rewolucja w inżynierii ludzkiej i w medycynie w Dolinie Krzemowej w Indiach (Bangalore to od kilku lat najszybciej rozwijające się miasto na Świecie). Znani ekonomiści przewidują, że za 10 lat Indie będą wytwarzały 16% produktu Światowego brutto (a Chiny aż 25%).

To już nie są Indie trzeciego świata, powoli ten kraj staje się mocarstwem (na szczęście jednak nie rozpycha się łokcia mi tak jak Chiny).

W konferencji uczestniczyło około 5000 delegatów, w tym 520 cudzoziemców z 32 krajów. Szkoda, że tylko ja reprezentowałem Polskę, a i to nieoficjalnie. Udział ważnych osób finansował departament Ministerstwa Zdrowia AY USH (zajmuje się medycyną tradycyjną i są to: Ayurveda, Yoga, Unmani, Siddha, Homeopatia) oraz rząd stanu Karnataka. Wyobraźcie sobie, że za płacili po 8000 Rs (około 180 USD) za jedną noc w hotelach cztero - i pięciogwiazdkowych! Organizatorzy wzięli na siebie także koszty mojej lokalnej podroży, ale na przykład w przypadku innych delegatów z Europy, Australii czy USA płacili też za przelot, taksówki etc. Myślę, że w przyszłości powinni też za prosić kilku Polakow. Tyle, że najpierw na leży poinformować stronę

hinduską o istnieniu w Polsce szkół jogi, ich działalności, badaniach. Może nasz ambasador czy też konsul w New Delhi podjąłby się tego zadania i skontaktował ze sobą organizatorów konferencji i polską stronę?

Wykłady i prezentacje edukacyjne i badawcze odbywały się po angielsku,

a w hindi i kannada (języku stanu Karnataka) inne wykłady i warsztaty. Towarzyszyła im ekspozycja firm zajmujących się produkcja naturalnych kosmetykowi, ziół, foteli do masażu, pokazy różnorodnych technik terapeutycznych etc. W konferencji wzięli udział między innymi bardzo dobrze znany w Polsce i na świecie Padma Bushan B.K.S. Iyengar z Puny oraz PadmaBushan prof. B.M. Hedge z Mangalore (Padma Bushan to najwyższa nagroda cywilna w Indiach). Uczestnicy zadawali poważne pytania, np. dlaczego starożytna medycyna (ajurweda, joga, akupunktura, homeopatia, naturopatia) ma teraz status tzw. Alternatywnej lub komplementarnej, a sztuczna i farmakologiczna medycy na zachodnia

stworzona przez ostatnie 50–80 lat znajduje się w głównym nurcie lecznictwa. Światowej klasy kardiolog (Padma Bushan 2010) prof. Hedge przy pomniał kilka historycznych faktów z początku XX wie ku, kiedy to w USA po stu wyeliminowano konkurencję poprzez nazwanie tych starych systemów „nienaukowymi” i w ten sposób z około 130 szkoł medycznych pozostało tylko jakieś 47 (więcej o tej „czarnej” historii chciwości ludzkiej można przeczytać np. w Wikipedii).

Wykłady odznaczały się bardzo wysokim poziomem. Jednym z za proszonych gości był dobrze znany w Polsce prof. Sat Bir Khalsa Ph. D. (polskiego pochodzenia) z Harvard Medical School z wydziału Mind-Body Medicine. Wygłosił jeden z nych wykładów zatytułowany „Yoga for Mental Health: Maintenance, Prevention and Treatment”. A profesor K.K. Deepak z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi (to najważniejsza placówka badań medycznych Indii) zaprezentował super ciekawy temat: „Physiological Basis of Yoga”. Znakomity był występ wice kanclerza Uniwersytetu Jogi SVYASA,dr. Nagendry pt. „Yogic Basis for an Integrated Approach of Naturopathy and Yoga Therapy for Total Health”. Profesor kardiologii B.M. Hedge także wygłosił niezwykle ciekawy wykład pt. „Wellness Concept: Be the Change.

Ewenement stanowiła obecność na konferencji przedstawicieli wojska. By

Artykuły z tej kategorii

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.