Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Możesz uczyć się jak w transie…

Możesz uczyć się jak w transie…

Wiele osób zainteresowanych jest zwiększeniem swoich możliwości przyswajania wiedzy i umiejętności. Nasza kultura wymusza na nas ciągłe dokształcanie się, samodoskonalenie. Uczymy się języków obcych, przygotowujemy do egzaminów, zmieniamy zawód, chcemy być na bieżąco z rozwojem

Wiele osób zainteresowanych jest zwiększeniem swoich możliwości przyswajania wiedzy i umiejętności. Nasza kultura wymusza na nas ciągłe dokształcanie się, samodoskonalenie.

Uczymy się języków obcych, przygotowujemy do egzaminów, zmieniamy zawód, chcemy być na bieżąco z rozwojem wiedzy w dziedzinach, które nas interesują. Pragniemy zwiększyć nasze zdolności zapamiętywania, siłę koncentracji, chłonność pamięci itp. Przemysł farmaceutyczny stara się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, wytwarzając tzw. brain boostery, czyli suplementy poprawiające pamięć i koncentrację. Ich wpływ jednak nie jest tak silny jak działanie naturalnych technik transowych i autohipnotycznych, które potrafią wielokrotnie zwiększyć możliwości uczenia się.

Jednym z najbardziej znanych propagatorów i twórców technologii przyspieszonego uczenia się był Georgi Łozanow z Bułgarii, twórca sugestopedii, która rozwinęła się na całym świecie i stała podstawą tzw. superlearningu wykorzystywanego głównie w nauczaniu języków obcych. W tej metodzie uczestnicy przyswajają wiedzę w stanie transu, gdy w ich mózgach pojawia się rytm alfa, charakterystyczny dla stanu odprężenia. Podawanym treściom towarzyszy muzyka, regulowany jest także rytm oddechu. Niezwykle ważnym elementem sugestopedii jest sugestia werbalna i niewerbalna ze strony nauczyciela. W pewnym sensie pełni on rolę „hipnotyzera”, sugerując uczniom, że bez wysiłku, w atmosferze zabawy przyswoją sobie cały materiał lekcji, który na pierwszej 3–4 godzinnej sesji może zawierać nawet 700 słówek, a w kolejnych po 300. Jeżeli wziąć pod uwagę, że do komunikatywnej znajomości języka obcego potrzebujemy znajomości około 3000 słówek, daje to możliwość opanowania języka obcego w 9 sesji! Niezwykle kusząca perspektywa, prawda? Niestety ani sugestopedia, ani superlearning nie dysponują rzetelnymi badaniami naukowymi i statystycznymi na poparcie swoich ambitnych osiągnięć.

Z pewnością wiadomo natomiast, że stan transu, nazywany też często stanem „zrelaksowanej koncentracji”, bardzo sprzyja przyspieszonej nauce. W tym stanie jesteśmy odprężeni psychicznie i jednocześnie łagodnie skoncentrowani, pełni wiary w naszą zdolność opanowania materiału oraz zmotywowani do osiągnięcia swojego celu. Motywacja ma tu ogromne znaczenie. Wiadomo, że osoby silnie zmotywowane uczą się chętnie i są bardzo skoncentrowane na nauce. Mówi się czasem w żartach, że najłatwiej nauczyć się języka, gdy zakochamy się w kimś, kto mówi tylko w języku, którego chcemy się nauczyć. Jest to głęboka prawda, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że zakochanie jest stanem transu. To jeden z naturalnych transów, które zdarzają się nam w życiu. Uwaga skoncentrowana jest silnie na jednym „obiekcie”, poza którym świata nie widzimy. To właśnie jest dokładny opis stanu transu.

Motywacja do nauki składa się z dwóch czynników: wiary w to, że możemy się czegoś nauczyć, oraz osobistego powodu, dla którego mielibyśmy to zrobić. Właśnie dlatego długie lata nauki języka angielskiego w szkołach nie dają rezultatu. Dzieci nie mają tak naprawdę osobistego powodu do nauki. Kiedy za kilka lat język angielski okaże się być potrzebny w pracy, przy silnej motywacji opanujemy go o wiele szybciej. Sam doświadczyłem siły motywacji w nauce języka angielskiego, który opanowałem w kilka miesięcy samodzielnie, bez nauczyciela, na tyle, by zdać maturę. Moją motywacją zaś było silne pragnienie przeczytania książki Roberta Monroe pt. Journeys Out of the Body, czyli Podróże poza ciałem, bo one mnie wtedy niezwykle fascynowały. Motywacja była tak silna, że bez trudu znajdowałem codziennie czas, by przez godzinę lub dwie uczyć się angielskiego. Po kilku miesiącach opanowałem ten język w stopniu wystarczającym, by przeczytać i zrozumieć ksi

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.