Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Irena A. Stanisławska
Ścieżka szamana

Ścieżka szamana

Z Michaiłem Kinaszem – szamanem, uzdrowicielem, twórcą metody Analitycznej Astrologii Księżyca (Lunaris) rozmawia Irena A. Stanisławska. Kiedy Europejczyk słyszy słowo „szaman”, natychmiast pojawia mu się obraz starego Indianina. Ty jesteś „w sile wieku”, a na Indianina też n

Z Michaiłem Kinaszem – szamanem, uzdrowicielem, twórcą metody Analitycznej Astrologii Księżyca (Lunaris) rozmawia Irena A. Stanisławska.

Kiedy Europejczyk słyszy słowo „szaman”, natychmiast pojawia mu się obraz starego Indianina. Ty jesteś „w sile wieku”, a na Indianina też nie wyglądasz.

– No tak, takie są najprostsze konotacje. Pochodzę z Ukrainy i tam przez wiele lat zgłębiałem duchową wiedzę. Również u szamanów. Tyle, że nie tych z Ameryki Południowej, a tych z Syberii. To właśnie w oparciu o nią opracowałem warsztat „Przebudzenie Totemów Rodowych”. Z totemem pracują szamani na całym świecie. Łączy on wszystkich członków rodu na mistycznym poziomie. Z reguły pamiętamy tylko dziadków, a dzięki pracy z totemem możemy sięgnąć do wiedzy pogańskiej, która mocno wiązała się z duchami natury. Totem jest transformatorem – „tłumaczem”, który powstaje między naturą a nami. Zaczynamy rozumieć przebieg naturalnych procesów energii. Duchowość przestaje być czymś niezrozumiałym, trudnym. Staje się realnym światem. Kiedy jesteśmy w kontakcie z duchowością, jesteśmy też w kontakcie z naszą duszą. A jeśli nasza dusza i ciało będą się ze sobą dobrze rozumieć, zaktywizują większe rezerwy organizmu a proces zdrowienia przyspieszy. A to oczywiście przeniesie się na naszą osobowość.

Ale szamanizm nie jest ludziom Zachodu kompletnie obcy. Przecież badaczami szamańskich pierwotnych ludów byli Zygmunt Freud i Carl Gustaw Jung, którzy pracowali z symbolami, archetypami, snami.

A ich wiedzę w swej praktyce terapeutycznej wykorzystujesz?

– Oczywiście. Pracuję jak typowy szaman plemienia, do którego przychodzi się z wszystkimi problemami. Nie różnicuję, czy chore jest ciało, czy psyche, lecz po prostu robię wszystko, by pomóc. Używam wielu narzędzi diagnostycznych. Kiedy do mojego gabinetu wchodzi klient z bólem kręgosłupa – działam jako chiropraktyk; kiedy widzę, że potrzebne są zioła – wykorzystuję wiedzę zdobytą u mojej babci znachorki. Korzystam też z nauk moich mistrzów. Na Ukrainie było mnóstwo uchodźców z Azji, z Tybetu, którzy rano dorywczo pracowali, a wieczorami wykładali wschodnie nauki. Powstawało wiele bardzo głębokich ruchów, gdzie po cichu była upowszechniana wiedza na ten temat. Należę do kilku szkół, których mistrzowie z pokolenia na pokolenie przekazywali swą wiedzę. Studiowałem bardzo rzadko nauczany Qigong szkoły „Czarnej kotki” i Traija Yogę, Agni Jogę. Uczyłem się też u mistrza szkoły „Ognistego Kwiatka” Kalinauskasa.

Większość metod, którymi pracuję, jest bardzo trudna do nauczenia i wymaga wielu lat nauki, ponieważ bazują na wyczuciu (a tego jak wiadomo nie można przekazać w naukowy sposób) oraz na doświadczeniu (na wielokrotnym powtarzaniu pod okiem mistrza). We wschodnich szkołach mówi się, że mistrz jest drzwiami, w które trzeba wejść. A za tymi drzwiami będą następne drzwi – jego mistrza.

Qigong i joga to słowa, które są mi znane, ale „Ognisty Kwiatek” brzmi niezwykle intrygująco!

– „Ognisty Kwiatek” to wywodząca się z Czerwonej Jogi szkoła transformacji energii, która próbowała przełożyć na język europejski podstawowe pojęcia z nauk szkół wschodnich. Mówi o tym, że cały świat jest wibracją. Mamy

4 dominujące wibracje: stan alfa (A) – stan wyciszenia i zrozumienia; stan beta (B) – spokojnie płynącego strumyczka, naturalny rytm wszystkich żywych procesów, rytm właściwy człowiekowi, gdy się nie spieszy, kiedy normalnie funkcjonuje; stan działania (C) – impulsów, uderzeń, świat mechanizmów (w tym rytmie brzmi nasza miejska cywilizacja) i stan destrukcji (D) – destrukcji, która jest niezbędna, rozpadu, zamykania, cierpienia. Stany te (będące stanami świadomości) rezonują ze sobą i składają się

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.