Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jedyny potwór Bałtyku

Każde morze ma swego potwora. Marynarze od stuleci opowiadają o wężu morskim spotykanym na Atlantyku. W Morzu Północnym z kolei żyć miał Kraken. Tylko Bałtyk wydawał się pozbawiony kryptozoologicznej zagadki. Okazuje się jednak, że i w naszym morzu kryje się nieznane nauce duże stworzenie.

O zagadkowej istocie żyjącej w Morzu Sarmackim, jak niegdyś na zachodzie Europy nazywano Bałtyk, wspomniał na kartach swej książki Ambroise Paré. Ten francuski medyk i przyrodnik w opublikowanej w 1585 roku pracy Les ouevres d'Ambroise Paré opisał gigantycznego morskiego ślimaka egzystującego w wodach Morza Bałtyckiego. Stworzenie według tego, jak przedstawił je Paré, sprawia wrażenie zoologicznej anomalii, bo o takim zwierzęciu współczesnym naukowcom niczego nie wiadomo.

Ambroise Paré, XVI-wieczny uczony, opisując tajemniczego morskiego potwora z Bałtyku, powołał się na relację znanego mu księdza Andre de Theveta (1516–1590), francus...

Wydanie

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.