Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Bogdan Trawkowski
Zjawiska paranormalne czy mistyfikacje?

Zjawiska paranormalne czy mistyfikacje?

12.12.2011 roku na portalu Onet.pl Strefa Tajemnic ukazał się artykuł autorstwa Agnieszki Mazur-Puchały pt. Zjawiska zdemaskowane. W większości został on poświęcony niejakiemu Jamesowi Randiemu, nazwanemu tu „wielkim demaskatorem”, który, jak powszechnie uważają naukowi sceptycy,

12.12.2011 roku na portalu Onet.pl Strefa Tajemnic ukazał się artykuł autorstwa Agnieszki Mazur-Puchały pt. Zjawiska zdemaskowane.

W większości został on poświęcony niejakiemu Jamesowi Randiemu, nazwanemu tu „wielkim demaskatorem”, który, jak powszechnie uważają naukowi sceptycy, dowiódł, że zjawiska paranormalne, religijne cuda, manifestacje UFO i wszelkie nadnaturalne zdolności ludzkiego umysłu to mistyfikacja. Czy ów człowiek faktycznie udowodnił powyższe twierdzenie? Czy ma rację?

Częściowo na powyższe pytania, przy okazji obrony radiestezji, bioenergoterapii i wróżbiarstwa, odpowiedziałem w swojej pierwszej książce Inteligencja materialna a poszerzona świadomość i zjawiska paranormalne. Poniższy tekst bardziej szczegółowo i wnikliwie, aniżeli zostało to przedstawione w wymienionej wyżej pracy, omawia kwestię „udowodnienia” przez Jamesa Randiego twierdzenia o mistyfikacyjnym podłożu zjawisk paranormalnych.

...
Wydanie

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.