Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Joanna Kułakowska

Opętanie: od demona do dybuka (cz. I)

Demonologia, demonolatria, opętanie przez różnego rodzaju byty spoza materialnego świata i uwalniające odeń egzorcyzmy to kwestie stare jak świat. Opowieści o demonach, a także przeklętych duszach czy błąkających się duchach stanowią element folkloru i część wierzeń każdej kultury na Ziemi.

Oczywiście, w kręgu kulturowym Zachodu najlepiej dała się poznać działalność egzorcystów Kościoła katolickiego, gdyż jest to temat dość często poruszany w utworach literackich i kinematografii. Religia chrześcijańska nie ma jednak monopolu na tego typu zjawiska. Problem opętania pojawia się także w judaizmie i folklorze żydowskim.

Judaizm nie jest filozoficznym monolitem. Nie tylko dzieli się na nurty, z których najbardziej znane są ortodoksyjny, konserwatywny i reformowany. Istnieje tam wiele szkół rabinicznych, które choć nie spełniają identycznej roli jak kościoły wyznaniowe w chrześcijaństwie, kształtują zróżnicowane ...

Wydanie

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.