Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Cudowne uzdrowienia

  Do Topolna przez wieki całe przybywali pielgrzymi, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej. Tu miało miejsce wiele uzdrowień. Skutecznie odprawiano też egzorcyzmy. Topolno położone jest w Dolinie Dolnej Wisły, w dług

 

Do Topolna przez wieki całe przybywali pielgrzymi, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej. Tu miało miejsce wiele uzdrowień. Skutecznie odprawiano też egzorcyzmy.

Topolno położone jest w Dolinie Dolnej Wisły, w długim, ciągnącym się równolegle do rzeki, parowie. A prowadzi do niego droga, wzdłuż której rosną smukłe topole. Jest i wzniesienie, nazywane wzgórzem św. Rocha, spod którego wypływa źródełko, też jego imienia. Przed wiekami tej krystalicznie czystej i orzeźwiającej wodzie przypisywano właściwości uzdrawiające. Ze ścian parowu w wielu miejscach spływają w dół wąskie strumyczki. Przedzierają się przez gęste lasy grądowe, wśród których dominują lipy drobnolistne, dęby szypułkowe i graby. Strome i głębokie wcięcia w zboczach doliny oddzielają ją od świata.

Wzgórze, źródełko i święty gaj.

Warto się zatrzymać w tej najstarszej części Ziemi Świeckiej. Bliskość Wisły i rosnących nad nią wierzb nadaje jej typowo polski charakter. W takich miejscach osiedlali się pierwsi wędrowcy, wierząc, że posiadają niezwykłe właściwości. W dawnych czasach w świętych gajach na wzgórzach Słowianie odprawiali pogańskie obrzędy i rytuały. Tak było i tutaj.

W latach 1542–1608 ówczesny właściciel tych ziem wybudował na wzniesieniu kaplicę pod wezwaniem świętego Rocha, a tuż przy niej ustawiono kamienną chrzcielnicę. Znajdujące się w niej zagłębienie prawdopodobnie służyło do obrzędów jeszcze w czasach przedchrześcijańskich. Wkrótce do Rocha, jako świętego chroniącego przed zarazą, zaczęły przybywać pielgrzymki. Szczególnie dużo było ich w czasach, kiedy w okolicy panowało morowe powietrze. Niestety, kaplica nie zachowała się do czasów dzisiejszych – pozostały po niej tylko resztki. Jest natomiast źródełko św. Rocha, z którego pielgrzymi przed wiekami pobierali cudowną wodę (współcześnie zawiera ona tak dużo związków żelaza, że nie nadaje się do picia). Wierzono głęboko, że okolica znajduje się pod szczególną opieką świętego i dlatego modlitwy odmawiane w określonej intencji zawsze były skuteczne.

Obraz przypłynął z nurtem Wisły

Rok 1583 był przełomowy dla ówczesnej osady, bowiem w dniu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny pojawił się tu w przedziwnych okolicznościach wizerunek Matki Boskiej, przypominający obraz jasnogórski. Tak opisuje to wydarzenie jedno ze źródeł: „Naraz nad środkiem Wisły ukazała się jasność, tym dziwniejsza, że nie pochodziła od palącego się ognia. Ludzie widząc tę nadzwyczajną jasność, pobiegli na wał, aby bliżej przypatrzeć się temu zjawisku. Tuż za wałem płynęła Wisła, która wtedy miała swoje koryto blisko Topolna, czego dowodem są znajdujące się jeszcze jeziorka, które zostały z dawniejszego koryta, lecz jakie było ich zdziwienie, gdy spostrzegli, że ta jasność unosiła się nad obrazem płynącym pod wodą. W milczeniu i ze strachem patrzyli na to zjawisko. Ale potem poznali, że to jest cud. Tymczasem obraz Najświętszej Maryi Panny wolniutko płynął i stanął tak, jakby się oparł o pień topoli. Chwilę jeszcze ludzie w podziwieniu czekali, co się też stanie z tym obrazem. Lecz gdy się nie ruszył z miejsca, ochłonąwszy ze strachu, pospieszyli do łódek, które były nad brzegiem, wsiedli w nie i popłynęli do tego obrazu. Bez trudu mogli go zabrać i z wielką radością przywieźli na ląd” – czytamy. Z innego natomiast zapisu wynika, że było to wiosną. Kiedy „ustępował lód z rzeki Wisły, przypłynął Święty Wizerunek na tafli lodu do brzegu w Topolnie. Ze czcią przyjęli go rybacy (…), po czym przekazali go ówczesnemu właścicielowi ziem okolicznych, Samuelowi Konarskiemu, który polecił dla obrazu zbudować drewniany kościół

Wydanie

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.