Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Mag z Jawy, magowie z Indii

Mag z Jawy, magowie z Indii

Aśram w Sakori założony przez Upasaniego Maharadżę, ucznia Sai Baby z Shirdi, zaraz po śmierci jego mistrza, odwiedziłem trzykrotnie i za każdym razem byłem świadkiem przedziwnego rytuału. Codziennie kobiety zasiadały w kręgu i intonując sobie tylko znane mantry, doprowadzały do wzniecenia ognia ofiarnego.

Przyznam, że jest to widowisko bardzo efektowne, a obraz odzianych w żółte szaty joginek unisono recytujących mantry mocno wbija się w pamięć. Mocniej nawet niż wszystkie tzw. cuda materializacji, jakie wiele razy obserwowałem podczas indyjskich duchowych peregrynacji, które często związane były z fenomenem ognia. Na przykład lingamy „wyciągane” spomiędzy płomieni, co mogłem zobaczyć w aśramie tantrycznego i muzykującego mistrza Ganapatiego Satchidanandy w Mysore.

Wracając rikszą z Sakori, zatrzymałem się jeszcze po drodze do aśramu Janglidasa Maharaja w świętym Shirdi, gdzie zamierzałem zrobić małe zakupy i skorzystać z Internetu w przybytku szumnie tutaj nazywanym cyber-cafe. Kiedy w końcu po pokonaniu kilku uliczek w okolicy kompleksu świątynnego dotarłem do skromnej budki, zastałem spuszczoną roletę zamkniętą z zewnątrz na kłódkę.

Prawie w tym samym momencie pod cyber-cafe stanął jeszcze jeden pechowiec. Ale, co dziwne, nie był to Hindus, lecz biały, jak ja, chociaż znacznie bardziej śniady, najwyraźniej już długo wystawiony na działanie ostrego tropikalnego słońca. Ten wysoki, rosły mężczyzna po czterdziestce zagadnął, czy nie wiem, gdzie jeszcze w Shirdi można skorzystać z Internetu. Najwyraźniej spieszył się, by odczytać jakąś ważną dla niego informację. Był bardzo energiczny i miał zdecydowane ruchy. Przedstawił się jako Amerykanin o imieniu Phil. Usłyszawszy, że jestem Polakiem, żwawo odparł, iż zna jednego takiego z Europy, który ma na imię Kosta. Kiedy zapytałem, czy Kosta to może np. polski Konstanty, pokręcił przecząco głową i dodał, że tajemniczy Kosta to Kosta Danaos. I w tym momencie zapaliło mi się w głowie światełko, a właściwie silna lampa alarmowa. Kosta Danaos, słyszałem o takim jednym, ale to Grek i pisarz. Tak, tak, skinął Phil. Może to „mag z Jawy?!” – wykrzyknąłem. – Yes, yes – zaśmiał się Amerykanin. Ten sam!!! Ruszyliśmy szybko ku następnej cyber-cafe, a po drodze mój nowy towarzysz, zabłąkany, nie wiedzieć po co, w religijnym chaosie Shirdi, dowiedział się, że jestem polskim wydawcą książki wspomnianego Kosty Danaosa o Johnie Changu, tajemniczym i niesamowitym taoistycznym joginie z indonezyjskiej wyspy Jawa, z pochodzenia Chińczyku. – Znasz Kostę, to znasz może i Changa? – zapytałem. – Jasne, że znam ich obu, a od Changa wróciłem z końcem minionego roku – odparł Phil. Ta informacja poraziła mnie niczym piorun z jasnego nieba, podobnie jak świadomość jakiejś niezwykłej koincydencji zdarzeń. Przed godziną byłem jeszcze na mantryczno-ogniowej pudży u joginek w Sakori, a teraz ledwo dziesięć kilometrów od tego miejsca rozmawiam z chwilę wcześniej obcym mi Amerykaninem, znającym człowieka, o którym książkę wydałem lata temu. Nosiła tytuł Mag z Jawy i przyznam, że z całą pewnością nie należała do bestsellerów. Musiało minąć kilka lat, zanim sprzedał się cały nakład, ale kiedy już wreszcie w wydawnictwie nie został nawet jeden egzemplarz, nieoczekiwanie okazało się, że w pewnych kręgach duchowo-jogiczno-ezoterycznych zyskała status kultowej. (Dzisiaj to słowo nieco się zdewaluowało, jest odmieniane przez wszystkie przypadki i kultowe powoli staje się wszystko, rozmnażając się niczym plejada tzw. gwiazd, czyli aktorów, którzy chociaż na chwilę pojawili się, w którymś z rozlicznych polskich sitcomów). Prawie w każdym środowisku duchowym o książce rozmawiano, bardzo często powołując się na zawarte w niej treści niczym na prawdę objawioną, zw

Artykuły z tej kategorii

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.