Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

lewandowska
Sanktuaria zapomnianego kultu

Sanktuaria zapomnianego kultu

Te zagadkowe formy architektoniczne były długo ignorowane przez naukę. Początkowo uważano je za pozostałości po podziemnych przejściach i tunelach ewakuacyjnych z zamków tworzonych w średniowieczu. Nowe badania wskazują jednak, że podziemne korytarze liczą wiele tysięcy lat, a ich przeznaczenie pozostaje zagadką.

Małe podziemne labirynty odnaleziono na terenie całej Europy. Są w Niemczech, Austrii, Szkocji, Irlandii, Francji, Hiszpanii i na Węgrzech. Bez wątpienia te korytarze zostały zbudowane przez specjalistów. Analizy wykazały, że kopano je pod ziemią w pozycji klęczącej, przy użyciu prostych narzędzi, a za całe oświetlenie służyły kaganki. Budowniczowie doskonale wiedzieli, jaka jest struktura gruntu w wybranym miejscu, więc nie zakładali szalunków, by utrwalić kształt korytarzy. Chodniki biegną w kształcie spirali. Ten kształt mógł być istotny z przyczyn religijnych, ale na pewno był też ważny od strony inżynieryjnej t...

Wydanie

Artykuły z tej kategorii

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.