Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Targi ezoteryczne opoka
Sanktuaria zapomnianego kultu

Sanktuaria zapomnianego kultu

Te zagadkowe formy architektoniczne były długo ignorowane przez naukę. Początkowo uważano je za pozostałości po podziemnych przejściach i tunelach ewakuacyjnych z zamków tworzonych w średniowieczu. Nowe badania wskazują jednak, że podziemne korytarze liczą wiele tysięcy lat, a ich przeznaczenie pozostaje zagadką.

Małe podziemne labirynty odnaleziono na terenie całej Europy. Są w Niemczech, Austrii, Szkocji, Irlandii, Francji, Hiszpanii i na Węgrzech. Bez wątpienia te korytarze zostały zbudowane przez specjalistów. Analizy wykazały, że kopano je pod ziemią w pozycji klęczącej, przy użyciu prostych narzędzi, a za całe oświetlenie służyły kaganki. Budowniczowie doskonale wiedzieli, jaka jest struktura gruntu w wybranym miejscu, więc nie zakładali szalunków, by utrwalić kształt korytarzy. Chodniki biegną w kształcie spirali. Ten kształt mógł być istotny z przyczyn religijnych, ale na pewno był też ważny od strony inżynieryjnej t...

Wydanie

Artykuły z tej kategorii

czwarty wymiar 12/2017
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.