Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Nowe zabawki ludzkości (cz. VI)

Nowe zabawki ludzkości (cz. VI)

Od chwili, kiedy jako ludzkość doszliśmy do wniosku, że świat nie jest skorupą żółwia, wspierającą się na czterech słoniach – mamy same kłopoty z odpowiadaniem choćby na najprostsze pytania dzieci np. dlaczego ludzie na antypodach, chodząc do góry nogami nie spadają w przestrzeń kosmiczną. I jak to w ogóle jest, że gdy całkiem, ale to całkiem niechcący zrzuci się talerzyk z jedzeniem (ohydne było) to on spada i rozbija się na kawałki.

Starsi ze zdumieniem przyglądają się fruwającej między dłońmi Niny Kułaginy celuloidowej piłeczce pingpongowej, zadając sobie przeciwne pytanie: dlaczego ona nie spada? Grawitacja. Od samego początku są z nią kłopoty, zaś niemal wszystkie opowieści SF zaczynają swoją dramaturgię od pokonania tej siły. Poczynając od ściągania wprost do ręki laserowych mieczy, leżących kilka metrów dalej, jak to w Gwiezdnych wojnach permanentnie czynią rycerze Jedi, do beznapędowego startu statków kos...

Wydanie

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.