Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Peregrynacje św. Brendana

Peregrynacje św. Brendana

O tym, że załoganci wyprawy Kolumba nie byli pierwszymi Europejczykami, którym dane było ujrzeć wybrzeża kontynentu amerykańskiego, nikogo raczej dziś przekonywać nie trzeba. Zwłaszcza że za sprawą entuzjasty grenlandzkich sag, Helge’a Ingstada, odnaleziono pozostałości osady wikingów, którzy ze wspomnianej wyspy dotarli do Labradoru. Kolejka potencjalnych eksploratorów Nowego Świata, poprzedzających rejs upartego Genueńczyka, jest jednak znacznie dłuższa, a wśród nich poczesne miejsce zajmują także przodkowie Irlandczyków.

Spoglądając na lokalizację Zielonej Wyspy, wydaje się to co najmniej prawdopodobne, a z pewnością zgodne z dumą narodową zamieszkującej ją nacji. W końcu skoro nie tak przecież odlegli Walijczycy zwykli szczycić się księciem Madokiem, domniemanym odkrywcą Ameryki około roku 1170, dlaczego zatem gorsi mieliby być synowie iryjskiej ziemi? Abstrahując od mitycznych tradycji kultywowanych przez niemal każdą ...

Wydanie

Artykuły z tej kategorii

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.