Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

lewandowska
Medytujesz? Dłużej żyjesz!

Medytujesz? Dłużej żyjesz!

W Projekcie Shamatha naukowcy używają najnowszej metodologii i technologii Zachodu do analizowania skutków dalekowschodniej medytacji. Już pierwsze wyniki tych prac ujawniły, że silnie wpływa ona na stan zdrowia i długość życia człowieka.      Projekt Shamatha prowadzo

W Projekcie Shamatha naukowcy używają najnowszej metodologii i technologii Zachodu do analizowania skutków dalekowschodniej medytacji. Już pierwsze wyniki tych prac ujawniły, że silnie wpływa ona na stan zdrowia i długość życia człowieka.   

 

Projekt Shamatha prowadzony jest w Shambhala Mountain Center w odizolowanym od cywilizacji ośrodku w górach stanu Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Osoby, które tam od lat przyjeżdżają, medytują po co najmniej 10 godzin dziennie, naśladując styl życia mnichów z Indii czy Japonii. W 2007 roku grupa naukowców rozpoczęła badania nad skutkami medytacji, które mają trwać 8 lat.

Na półmetku Projektu Shamatha

podsumowano uzyskane wyniki, a w kwietniu 2012 roku przedstawiono światu pierwsze wnioski. Celem tego długofalowego eksperymentu jest dokładne ustalenie, co dzieje się z psychiką i organizmem człowieka, który praktykuje medytację w życiu codziennym. Analiza wyników uzyskiwanych nie tyle dzięki subiektywnej ocenie osób poddawanych badaniom, ile najnowocześniejszej aparaturze, pokazuje, że w ludziach, którzy medytują, zachodzą istotne zmiany psychologiczne i fizyczne. Na przykład poprawia się samopoczucie oraz zdolność postrzegania. Naukowcy odkryli też zmiany w organizmach na poziomie komórkowym. Mianowicie u osób regularnie oddających się medytacji stwierdzono wzrost trwałości telomerów na końcach chromosomów, co oznacza, że praktyka ta opóźnia proces starzenia.

Zdecydowaną większość uczonych, którzy zaangażowali się w ten projekt, stanowią osoby mające już za sobą naukę medytacji. To z jednej strony zaleta, bo eksperci naprawdę wiedzą, czym się zajmują.

Z drugiej jednak, w świecie nauki tak dobra znajomość tematu może prowadzić do podważenia wiarygodności uzyskanych wyników. Uwagę na to zwraca dr Charles Raison, ekspert w dziedzinie interakcji umysłu i ciała z Emory University w Atlancie, który bierze udział w Projekcie Shamatha.

– Mamy świadomość, że także u naukowców występuje czysto ludzka tendencja, by próbować udowodnić to, do czego są już przekonani. W tym kryje się zagrożenie dla uznania rezultatów naszych badań – stwierdził dr Raison w wypowiedzi udzielonej w kwietniu 2012 r. czasopismu „The Observer”.

Obiektywizm metodologii i uzyskanych wyników zapewniają jednak rygorystycznie prowadzone wielostronne badania kliniczne oraz wykorzystanie urządzeń najnowszej generacji, służących do obrazowania mózgu.

Naukowcy biorący udział w projekcie zebrali już tyle dowodów, że w ich ocenie nie ma wątpliwości, iż medytacja nie jest wyłącznie chwilowym doświadczeniem duchowym lub psychologicznym. Jej praktykowanie niesie bowiem długoterminowe konsekwencje dla zdrowia fizycznego.

Wpływ medytacji na stan zdrowia człowieka badano też w innych ośrodkach, jednak z zasady chodziło o ustalenie, czy ma ona zastosowanie w leczeniu konkretnych chorób. Przykładowo, wyniki przedstawione w 2011 roku przez dr Sarę Lazar, ekspertkę w dziedzinie neurologii z Massachusetts General Hospital w Bostonie, dowodziły, dzięki medytacji obniża się ciśnienie krwi, zanikają objawy łuszczycy, lepiej też działa system immunologiczny u osób po szczepieniach oraz u chorych na nowotwory. Inne pilotażowe badania, których efekty w 2008 roku zaprezentował dr Willem Kuyken, szef Mood Disorders Centre przy University of Exeter, wykazały, że medytacja jest bardziej skuteczna niż dotychczas stosowane metody w zapobieganiu nawrotom choroby u osób cierpiących na depresję. Z kolei w 2009 roku dr David Creswell z Carnegie Mellon University w Pittsburghu przedstawił wyniki swych prac, które dowodziły wyraźnego spowolnienia postępu choroby u pacjentów z HIV.

Większość takich badań polegała na przejściu chorych przez krótki kurs medytacji, a następnie ustal

Wydanie

Artykuły z tej kategorii

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.