Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

lewandowska
Jerzy Strączyński
Uzdrawiająca moc umysłu (cz. IV)

Uzdrawiająca moc umysłu (cz. IV)

Już od połowy XX wieku można obserwować wzmożone zainteresowanie różnymi formami medytacji, jogą i medycyną Dalekiego Wschodu. Ta ostatnia traktuje człowieka całościowo, uwzględnia czynniki środowiska i zjawiska energetyczne występujące w organizmie ludzkim. Przywiązuje wielką wagę do różnych metod oczyszczania ciała, energii i umysłu.

Jak radzić sobie z problemami
Nie ma wątpliwości, że emocje stanowią silne podłoże wielu zachowań i działań i są znaczącym elementem naszego świadomego życia. Siła emocji może też zdominować świadomość do tego stopnia, że rozum i zdrowy rozsądek nie potrafią przeciwstawić się im. Jednak w życiu człowieka emocje są czymś naturalnym i nie należy ich pochopnie odrzucać, tylko raczej kontrolować je w ten sposób, by ślepo nie podążać za nimi, czyli nie działać pod ich wpływem.

Samo doświadczenie emocji, nawet negatywnej, nie jest jeszcze niczym złym, ale podążanie za nią może być niewłaściwe. Myśli, emocje i wyobrażenia, jeżeli nas nie zakłócają – są tylko energią. Jeżeli jednak dezorganizują nasze życie, niszczą relacje – wtedy stają się trucizną, destrukcją.

Życie we współczesnym świecie przysparza nam wielu problemów i kłopotów, z którymi nie potrafimy sobie radzić. Kiedy rozpraszają nas myśli i wyobrażenia, tracimy pewność siebie, gnębią nas lęki i zwątpienie, usiłujemy przywrócić sobie poczucie bezpieczeństwa, szukając rozwiązania na zewnątrz. Poszukujemy czegoś, co zapewni nam wewnętrzny spokój. Kiedy sądzimy, że stabilizacja życiowa jest wyłącznie rezultatem zewnętrznych warunków, nagle okazuje się, że problemy znowu się pojawiają.  Najczęściej  odczuwamy to jako wątpliwości, brak pewności siebie, a nawet lęk o zdrowie czy przyszłość. Rozważamy, dlaczego tak się dzieje, szukamy przyczyn, rozmyślamy, analizujemy.

Roztrząsamy trudną sytuację coraz szczegółowiej, szukając przyczyny problemu lub jego rozwiązania, i tak bez końca. Takie dociekania na ogół niewiele dają. Na Wschodzie proponowane jest inne podejście – energetyczne. Uważa się tam, że każda myśl, uczucie, emocja, stan umysłu i świadomości ma swoją podstawę energetyczną. Ta subtelna energia jest nośnikiem owych uczuć, emocji lub innych stanów mentalnych. Sugeruje się tam, by na początku zastanowić się, w jakich sferach lub obszarach życia gnębią nas negatywne myśli i odczucia. By się ich pozbyć, próbujmy na przykład praktykować oddechy oczyszczające.

Świadome oddychanie
W zasadzie w każdej medytacji lub innym ćwiczeniu jogicznym ważne jest spokojne i naturalne oddychanie. Już samo kontemplowanie procesu oddychania, świadomość roli wdechu i wydechu jest skuteczną techniką pozwalającą odprężyć się lub uwolnić od negatywnych emocji, które bardzo często trzymają nas jak w żelaznym uścisku.   

Kontemplowanie oddechu
Kontemplowanie oddechu jest nie tylko dobrym sposobem na wyciszenie i pozbycie się bezsenności, ale może być bardzo przydatne w praktyce koncentracji. Równoważy przepływ energii w ciele fizycznym i ciałach subtelnych, może też znacząco przyspieszać proces leczniczy, szczególnie wtedy, kiedy jest wsparty twórczą wizualizacją. Za jej pomocą możemy przekształcić negatywne mentalne wzorce w pozytywne. Od dawna przecież wiadomo, że pozytywne wyobrażenia mogą inspirować każdego człowieka i w każdej dziedzinie. Uważa się też, że...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.