Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

lewandowska
Tymoteusz Onyszkiewicz
Joga  – zjawiska świadomości

Joga – zjawiska świadomości

Rzeka świadomości płynie bowiem w dwu kierunkach: płynie ku dobru i płynie ku złu. Gdy podąża ku wyzwoleniu w głębinach sfery rozróżniania, to płynie ku dobru. Gdy dąży do świata, nie osiągając głębokości sfery rozróżniania, to płynie ku złu. Wjasa, Jogabhaszja (tł. L. Cyboran)

MENTALNE STRUKTURY UMYSŁU
Filozofia jogi, szczególnie jogi klasycznej, związanej z kanonicznymi tekstami Jogasutr Patańdżalego i Jogabhaszji Wjasy, kładzie duży nacisk na zgłębianie ludzkiej psychiki. Więcej uwagi poświęca sposobom funkcjonowania umysłu niż teoriom opisującym świat czy międzyludzkie relacje. Dzieje się tak dlatego, że umysł stanowi dla jogi pierwszy i podstawowy element tworzący (projektujący) rzeczywistość, zatem poznanie zasad jego funkcjonowania wystarczy do poznania zasad funkcjonowania kosmosu. Charakterystyczną cechą filozofii jogi jest to, że teoretyczne zagadnienia podejmowane przez jogę mają zawsze cel praktyczny i służą wewnętrznej przemianie człowieka. Jest zatem w dużej mierze psychologią, której wiodącym tematem są zjawiska świadomości.

Zjawiska świadomości stanowią mentalne poruszenia ludzkiej psychiki powodujące powstawanie wrażeń, emocji, myśli i uczuć...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.