Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

lewandowska
Martyna Świtkowska
Obudź w sobie  moc twórczą

Obudź w sobie moc twórczą

W każdym z nas drzemie ukryta moc zdolna do nieskończonej kreacji. Ten przepiękny potencjał twórczy czeka na nasze odkrycie.

Jak często zdarza Ci się puszczać wodze fantazji? Jak często zdarza Ci się kreować, wymyślać nowe projekty bądź oddawać się twórczości artystycznej? Zdolność i potrzeba kreacji są zapisane w nas bardzo głęboko. Przychodząc na ten świat, traktujemy je jako swoje naturalne umiejętności. Tworząc dziecięce dzieła artystyczne, tańcząc czy śpiewając. Z biegiem lat zaczynamy się utożsamiać z innymi, słuchać opinii i obowiązujących kanonów sztuki. W szkole spotykamy się z pierwszymi ocenami naszej twórczości. Kierując się nimi, uznajemy ją za wartą dalszego wyrazu bądź… schowania głęboko do jednej z szuflad. Wydawać by się mogło, że to naturalne, nic wielkiego się nie stało, w końcu nie każdy z nas rodzi się artystą. Zatem taka jest kolej rzeczy. Czy musi tak być i co ma nam do zaoferowania zdolność tworzenia w dorosłym życiu?

Wyobraź teraz sobie, że z historii sztuki znika pewien znany, niezwykle ekscentryczny, mieszkający w Maladze malarz. Znany on jest z niebanalnej kreski i bardzo oryginalnego ujmowania rzeczywistości. Jego dzieła często jednak były krytykowane i traktowane jako dziecięce bohomazy. Mowa tu o Pablo Picassie. Wniósł on swoje zupełnie odmienne podejście do sztuki, a także naszego myślenia. Kolejny niezwykle istotny przykład i twórca, który osobiście mnie niezwykle porusza to Leonardo da Vinci. Przez wielu po dziś dzień uznawany nie tylko za największego artystę, ale i geniusza. Myśliciela, zmieniającego ludzką świadomość. Pewnie za chwilę pojawi się w Tobie pytanie: „No dobrze, ale co to ma wspólnego ze mną?”. Wbrew pozorom bardzo wiele. Oczywiście zgodzę się z tym, że nie każdemu dane będzie stać się tak wielkim twórcą, jak oni (choć w sumie… kto wie? Być może właśnie taki sposób oceny uniemożliwia nam to!), ale otworzenie się na wewnętrzną twórczość może przynieść nam wiele dobrego.

Kiedy pozwalamy sobie na twórczość, nasz umysł robi się coraz elastyczniejszy, otwarty i szuka nowych, kreatywnych rozwiązań. Co więcej, stajemy się bardziej zrelaksowani i radośni, bo potrzeba kreacji jest w nas zapisana głęboko, dając nam jednocześnie spełnienie. Jeśli ten opis Cię nie przekonuje, warto się zastanowić nad nieco bardziej praktycznym wykorzystaniem twórczego umysłu. Choćby w pracy.

To właśnie twórczość pozwoli Ci odnaleźć zupełnie nowe rozwiązania bądź rozwikłać pojawiające się problemy w niecodzienny, ale efektywny sposób. Staniesz się zdecydowanie bardziej rozluźniony i spokojny w sytuacjach awaryjnych, bo nie będziesz obawiał się, gdy znane Ci dotąd schematy zawiodą. Po prostu postarasz się znaleźć nowy sposób wyjścia z danej sytuacji. Z całą pewnością znacznie łatwiej będzie Ci pisać, a nawet opowiadać coś. Znana nam wszystkim lekkość słowa ma korzenie właśnie w twórczości. Twórczość ma zastosowanie również w życiu codziennym, może okazać się magnesem w sytuacjach towarzyskich. Co więcej, ułatwi Ci spoglądanie na sytuacje z różnych perspektyw. Twórczy umysł nie zna granic, szuka za to nowych możliwości.

Jak zatem ćwiczyć swoją twórczość? Istnieje wiele specjalnie temu poświęconych treningów i technik. Dziś podzielę się z Tobą jedną z nich.


Ćwiczenie
Wybierz na początek jedno pomieszczenie, które będzie dla Ciebie przez miesiąc miejscem ćwiczeń i inspiracji. Sugeruję, by była to przestrzeń, w której znajduje się wiele przedmiotów. Twoje zadanie będzie polegało na tym, aby każdego dnia wybrać od 1–3 przedmiotów, dla których znajdziesz co najmniej 10 nowych zastosowań. Oczywiście chyba nie mus

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.