Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

lewandowska
Łowca
Żaglowcem do gwiazd

Kosmiczny żagiel – wizja artysty

Żaglowcem do gwiazd

Niedawno astronomowie ustalili, że w najbliższym naszego Układu Słonecznego układzie Proxima Centauri krążą planety. Jednak oddalone są o 4,5 roku biegu światła. Wydawało się więc, że lot do tamtejszych planet – które krążą w ekosferze, więc może na nich istnieć życie – nie będzie możliwy przez jeszcze wiele pokoleń.

Niedawno astronomowie ustalili, że w najbliższym naszego Układu Słonecznego układzie Proxima Centauri krążą planety. Jednak oddalone są o 4,5 roku biegu światła. Wydawało się więc, że lot do tamtejszych planet – które krążą w ekosferze, więc może na nich istnieć życie – nie będzie możliwy przez jeszcze wiele pokoleń. Jednak 8 lutego 2017 r. przedstawiono na łamach „Scientific American” dwie koncepcje możliwe do zrealizowania w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Lot sond badawczych trwałby 30 lub 150 lat. Biorąc pod uwagę odległość dzielącą Słońce od Proximy, to niedaleka perspektywa. Szczególnie w przypadku misji, której przygotowanie, przeprowadzenie i analiza uzyskanych danych będą pracą jednego pokolenia uczonych.

Projekt Breakthrough Starshot opracowany przez naukowców i przedsiębiorców polega na umieszczeniu na orbicie ziemskiej tysięcy superlekkich żagli, do kt...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.