Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tadeusz Oszubski
Majowie z Zatoki Perskiej?

Majowie z Zatoki Perskiej?

Narodziny i upadek cywilizacji Majów to zagadki inspirujące pokolenia uczonych i badaczy amatorów. Czy nowe odkrycia i hipotezy odsłonią tajemnice tego ludu z Ameryki Środkowej?

Na zainteresowanie tą dawną cywilizacją wpływała przez lata tak zwana przepowiednia Majów, według której 21 grudnia 2012 roku mia∏ nastąpiç koniec świata.

Poziom wiedzy astronomicznej Majów nadal jednak zadziwia uczonych, bo podobną precyzję obliczania upływu czasu osiągnięto w Europie dopiero w latach 50. XX wieku. Związane z nimi są i inne zagadki. Naukowcy próbują ustalić, w jaki sposób narodziła się ta cywilizacja i co wywołało jej dwa upadki.

Lud ten pojawił się nagle na terenach dzisiejszego Meksyku i Gwatemali z ukształtowaną już bogatą kulturą. Majowie uprawiali sztukę, znali astronomię i pismo. Wznieśli wiele potężnych miast z kamienia, takich jak Copan, El Mirador, Menche, Palenque, Piedras Negras. Te metropolie i przyległe do nich wsie zamieszkiwało, jak szacują specjaliści, kilka milionów osób. Poziom ich rozwoju był niezwykły, co dokumentują tak...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.