Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

lewandowska
Jędrzej Fijałkowski

Profesor Jerzy Vetulani

6 kwietnia br. w wieku 81 lat odszedł prof. dr hab. Jerzy Vetulani – neurobiolog, psychofarmakolog, autor kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu oraz książek popularyzujących neurobiologię. W 2014 roku w czterech kolejnych wydaniach (od nr. 2/2014) publikowaliśmy rozmowę, którą przeprowadził z nim dla „Czwartego Wymiaru” Jędrzej Fijałkowski. Dziś przypominamy, co profesor Vetulani wtedy mówił:

O umyśle i mózgu

– Mam taką ulubioną rycinę średniowieczną, na której przedstawiono mnicha na czworakach dochodzącego do miejsca, w którym firmament niebieski styka się z Ziemią. Mnich unosi firmament, a tam widoczna jest cała maszyneria, pełno zazębiających się trybików poruszających cały Wszechświat. Zawsze powołuję się na ten obraz, kiedy chcę stwierdzić, że zmysły nie przekazują nam prawdy, ponieważ my widzimy jedynie niebieski firmament, ale tej całej ukrytej maszynerii – nie. Tłumaczę studentom na wykładach o qualiach, czyli odczuwalnych jakościach związanych z doświadczeniami zmysłowymi, takimi jak słyszenie dźwięków, widzenie barw, odczuwanie dotyku, bólu – że w mózgu odbieramy tylko przetransformowane widzenie (słyszenie) otaczającego nas świata. I w ogóle nie mamy możliwości sprawdzenia, jak jest naprawdę. Natomiast wspomniane...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.