Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Leszek Matela

Niezwykłe budowle Zielonej Wyspy (cz. I)

Irlandia, popularny cel emigracji Polaków, jest bardzo ciekawa pod względem geomantycznym. Można tu znaleźć zarówno megalityczne ośrodki kultu sprzed wielu tysięcy lat, ślady Celtów, jak też unikalne klasztory i kościoły związane z początkami chrześcijaństwa w tym kraju. W części pierwszej zajmiemy się kamiennymi pozostałościami po najstarszych mieszkańcach.

Dolina rzeki Boyne to niezwykły teren przyciągający ludzi już w czasach prehistorycznych. 50 km na północ od Dublina odnajdziemy największe w Europie zespoły megalitycznych świątyń. Są starsze od piramid w Gizie i Stonehenge w Anglii. Nic dziwnego, że zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na obszarze 780 hektarów położonych jest ponad czterdzieści dawnych obiektów kultu. Archeolodzy, opisując je, nadużywają terminu grobowce. Wprawdzie zostały w nich niegdyś złożone szczątki przywódców plemienia, szamanów bądź różnych ważnych osób, jednak miejsca pochówku nie stanowiły ich podstawowej funkcji. Można te budowle porównać do katedr. W ich podziemiach znajdują się również groby biskupów czy władców, ale przecież wzniesiono je w innych celach.

SEKRETY NEWGRANGE
Wielki kurhan położony w Newgrange uznawany jest za jedno z czołowych osiągnięć epoki kamienia. Naukowcy datują jego powstanie na rok co najmniej 3200 p.n.e. Obiekt odkryto przypadkowo w 1699 r., kiedy to rozkopano kopiec ziemny, który przeszkadzał w zbudowaniu drogi. Jakież było zdziwienie robotników, kiedy znaleźli w środku ogromną komorę z trzema niszami ozdobionymi różnymi symbolami, wśród których przeważają spirale. Plan wnętrza przypomina trójlistną koniczynę. Niektórzy dostrzegają podobieństwo do struktury kwasów RNA, podstawowych związków organicznych występujących w jądrach komórkowych i cytoplazmie. Czyżby ponad 5000 lat temu zdawano sobie sprawę z roli, jaką spełniają kwasy rybonukleinowe w procesach życiowych? A może ta wiedza została przekazana budowniczym tego obiektu przez jakąś rozwiniętą cywilizację?
Megality ustawiono z ogromną precyzją. Badacze przypuszczają, że najpierw z wielkich kamiennych płyt zbudowano komorę główną i korytarz, a następnie usypano wznoszący się
ponad 12 m nad budowlą kopiec. Wzmocniono go kamieniami. Powstała też fasada z granitowych głazów, a cały kurhan obłożony został białym kwarcem. Konstrukcja lśniła z daleka w słońcu i musiała wyglądać naprawdę imponująco. Uznaje się ją za jedno z czołowych osiągnięć technicznych neolitu. Pieczołowicie wybrano materiały budowlane. Kamienie zapamiętują bowiem promieniowania koncentrujące się w miejscu mocy. Specjalną rolę pełni kwarc, który wzmacnia gromadzone energie Ziemi i kosmosu. We współczesnych układach elektronicznych minerał ten wykorzystywany jest powszechnie. Niewykluczone, że mamy do czynienia w Newgrange z rodzajem stacji odbiorczej (a może i nadawczej) sygnałów napływających z wszechświata albo z czymś, co możemy nazwać astrolatarnią. Przed wejściem warto zwrócić uwagę na menhiry. Te podłużne kamienie ustawiono wokół kurhanu tak, aby tworzyły wielki krąg. Dziś zostało ich 12, a pierwotnie było aż 35. Dzięki tego typu megalitycznej instalacji silne energie krążyły dookoła, zapewniając stymulację ludzi przybywających na ten teren.

Aby umożliwić bezpieczne wejście do wnętrza, archeolodzy zastosowali na przełomie lat 60. i 70. XX w. betonowe podpory. Także ściany zewnętrzne i inne elementy poddano wzmocnieniu, co niewątpliwie osłabia koncentrujące się tu promieniowania. Inaczej jednak zwiedzanie tego obiektu nie byłoby możliwe.

SOLARNY SPEKTAKL
I BADANIA RADIESTEZYJNE

W 1963 r. odkryto dość niezwykłe zjawisko. Otóż o świcie (dokładnie o godz. 8.58), w dniu zimowego przesilenia, wnętrze grobowca oświetla wąski promień wschodzącego słońca. Światło wędruje aż na odległość 24 m od wejścia. Pojawia się na tylnej ścianie komory pokrytej taje...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.