Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

lewandowska
Alicja Łukawska

Molfar – huculski szaman

Na Huculszczyźnie molfarem nazywają człowieka obdarzonego paranormalnymi zdolnościami. Według ludowych przekazów jest on rodzajem szamana, potrafi czarować, leczyć i wróżyć, ma też władzę nad siłami przyrody. Może wywołać lub odegnać burzę, a nawet zabić na odległość człowieka lub zwierzę.

Huculi, pasterski lud pochodzenia rusińsko-wołoskiego, zamieszkiwali i nadal zamieszkują Karpaty wschodnie, m.in. góry Gorgany i Czarnohorę, czyli teren dorzecza Prutu i Czeremoszu. Do 1939 roku ojczyzna Hucułów należała do Polski. Najbardziej znane huculskie wioski położone są w okolicach Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankowsk). Są to m.in. Żabie (dzisiaj Wierchowina), Krzyworównia i Jasienów Górny.

Od wieków Huculi żyli na uboczu, w wysokich górach, daleko od cywilizacji, dzięki czemu przechowały się wśród nich rozmaite pogańskie wierzenia, obrzędy i rytuały magiczne znane już w epoce neolitu. Ten bogaty folklor wcześnie stał się źródłem zainteresowania polskich etnografów. Materiały na temat życia codziennego Hucułów zbierał przez dwadzieścia lat nauczyciel i etnograf Włodzimierz Szuchiewicz, autor czterotomowej monografii pt. Huculszczyzna. Według tego, co ...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.