Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Rafał Król
Wrota do innego  wymiaru poznania

Wrota do innego wymiaru poznania

Znaczenie szyszynki jest współcześnie zmarginalizowane, choć ezoterycy wiążą ją z widzeniem pozazmysłowym. W wielu kulturach uważano, że jest siedzibą ludzkiej duszy.

Szyszynka, mimo że w rozmiarach niewielka (ma około 10 mm długości i waży około 0,6 grama), jest bardzo ważnym gruczołem wydzielania wewnętrznego i głównym elementem nadwzgórza znajdującego się w międzymózgowiu. Zajmuje centralne miejsce w mózgu i jest odpowiedzialna za nasz zegar biologiczny.

W historii motyw szyszynki pojawiał się wielokrotnie w różnych kulturach. W Egipcie najczęściej była przedstawiana jako oko Horusa (gruczoł ten w przekroju do złudzenia je przypomina), stąd być może wzięło się powiedzenie: „strzec, jak oka w głowie”. Podobno Egipcjanie, usuwając mózg przed mumifikacją, z jakichś powodów pozostawiali szyszynkę na swoim miejscu. Innym przykładem jest symbol szyszki, do której szyszynka kształtem jest podobna, jako elementu laski Ozyrysa. W starożytnym Sumerze szyszkę na jednej z płaskorzeźb trzyma sumeryjski bóg Marduk. Alegoria szyszynk...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.