Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tadeusz Oszubski

Historia ludzkości na zakręcie

Dotąd nauka miała za pewnik afrykańskie pochodzenie praczłowieka. Zakładano też linearny rozwój ludzkości, od gatunków prymitywnych, które kolejno wymierały, oddając pole doskonalszym formom, aż po nasz gatunek. Pewne też było, że człowiek współczesny narodził się w Etiopii 200 tysięcy lat temu. Jednak w ciągu zaledwie czterech krytycznych tygodni, od początku maja do początku czerwca 2017 roku, wszystkie te pewniki upadły.

Badania na stanowisku archeologicznym Jebel Irhoud w Maroku prowadzone są od 60 lat i znaleziono tam wiele artefaktów oraz ludzkich szczątków z różnych epok. Kolejnego odkrycia dokonano w 2004 roku. Były to czaszki, zęby i fragmenty szkieletów co najmniej pięciu Homo sapiens oraz narzędzia z kamienia i kości zwierzęce. Jak często bywa w takich przypadkach, z braku sił i środków kości oraz artefakty złożono w magazynie Narodowego Instytutu Archeologii i Dziedzictwa Maroka. Po dekadzie tą partią znalezisk zajął się zespół uczonych kierowany przez archeologa dr. Daniela Richtera z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech.

Przeanalizował znaleziska, ustalając, że szczątki należą bez wątpienia do przedstawicieli naszego gatunku. Także krzemienne narzędzia uznano za charakterystyczne dla wczesnego okresu Homo sapiens. Dopiero badania wieku kości oraz tych kamiennych narz...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.