Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Czarne dziury się łączą

Czarne dziury to powszechnie znane pojęcie z astronomii, jednak dla naukowców określane tak obiekty są wciąż zagadką. Więcej na ich temat hipotez niż niepodważalnych faktów.

Czarne dziury się łączą

Czarne dziury to powszechnie znane pojęcie z astronomii, jednak dla naukowców określane tak obiekty są wciąż zagadką. Więcej na ich temat hipotez niż niepodważalnych faktów. Z tego powodu sporo ośrodków naukowych ustawicznie prowadzi badania nad czarnymi dziurami, jednak to praca wymagająca wielu środków i czasu. Nic więc dziwnego, że by uzyskać wiedzę o tych tajemniczych obiektach kosmicznych, utworzono program badawczy, który ruszył w listopadzie 2016 r. Danych dostarczają dwa amerykańskie detektory kosmiczne Advanced LIGO, które znajdują się w Hanford w stanie Waszyngton i w Livingston w stanie Luizjana. Uzyskane tam informacje opracowuje ok. 1200 uczonych z ponad 100 placówek naukowych.

Ten międzynarodowy zespół badawczy podsumował pierwsze wyniki badań, które 1 czerwca 2017 r. przedstawiono w internetowym serwisie naukowego czasopisma &bdq...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.