Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jędrzej Fijałkowski
A jednak się kręci…

A jednak się kręci…

Ostatnimi czasy odnoszę nieodparte wrażenie, że ludzkość u samego zarania istnienia otrzymała do ułożenia ogromne puzzle, z których w pocie czoła i w nie najlepszych warunkach usiłuje ułożyć obraz tego świata. Kłopot w tym, że to nie są zwyczajne puzzle, gdzie w pudełku jest dokładnie taka liczba elementów, jakiej potrzebujemy do ułożenia obrazka z okładki.

Tych części jest o wiele więcej, niektóre łudząco podobne do właściwych, jednakże nieprzystające do całości. Odrzucamy je więc. Jednakże nie do końca jesteśmy pewni, czy obraz przez nas układamy jest rzeczywisty i czy przy wykorzystaniu wszystkich elementów będzie czytelny.

Dyskusje o tym, które puzzle akceptujemy, a których nie, nasiliły się od momentu, kiedy nauka wkroczyła w XX wiek i na horyzoncie pokazały się zjawiska, których dotychczasowy paradygmat newtonowski nie był w stanie udźwignąć. Nauka stanęła na rozdrożu i starając się wytłumaczyć to, czego nie dało się wyjaśnić dotychczasowymi teoriami, wymyśliła ogólną teorię względności (Albert Einstein) i mechanikę kwantową (Erwin Schrödinger).

A było już tak ładnie. Wszystko tłumaczyło się pięknie i nagle okazuje się, że jedna, choćby najlepsza teoria nie jest w stanie wytłumaczyć świata i zawsze do czystego wzoru trzeba dodawać jakieś zawiłe poprawki, komplikując sprawę. Ludziom marzyła się jakaś spójna idea, mogąca zinterpretować Wszechświat wedle jednego wzoru. Rzucono się na poszukiwania, pragnąc za pomocą jednej Wielkiej Teorii Unifikacji albo, jak chcą inni – Teorii Wszystkiego połączyć ogólną teorię względności i mechanikę kwantową, a tym samym do jednego wzoru wtłoczyć cztery podstawowe siły rządzące światem: oddziaływania słabe, oddziaływania silne, grawitację i elektromagnetyzm.
Tak więc powstawały teorie strun (o różnej ich liczbie), wielopłaszyznowości i wielowymiarowości Wszechświata, światów równoległych, hologramu, M-teoria. Żadna jednak nie została ostatecznie zaakceptowana, wszystkie zaś uznano jedynie za słuszny kierunek myślenia, nie zaś za dotarcie do rozwiązania zagadki wyjaśniającej Wszystko.

Gennadija Iwanowicza
Szypowa teoria próżni

Do czasu, kiedy pojawił się na arenie naukowej Gennadij Iwanowicz Szypow, wykładowca fizyki na Uniwersytecie Moskiewskim, ze swoją kontrowersyjną teorią próżni, która łączy wszystkie wspomniane oddziaływania fizyczne i tłumaczy powstanie całego Wszechświata. Zapomniał on jednak, że środowisko naukowe bardzo nie lubi wron, które nie kraczą tak jak wszyscy. Konsekwencją tego było usunięcie Szypowa z uniwersytetu. Nie powstrzymało go to przed dalszymi badaniami, a nawet założeniem instytutu nietradycyjnych technologii, który choć szykanowany przez naukowców, dość często odwiedzany był przez przedstawicieli ośrodków wojskowych, przedkładających ponad teorie konkrety i efekty, choćby nie dało się ich przełożyć na język matematyki i fizyki.

Szypowa teoria próżni, choć dla współczesnej nauki nie do zaakceptowania, odpowiada doskonale dotychczasowemu rozumieniu świata przez ezoteryków z minionych wieków i dzisiejszych psychotroników. Potwierdzają ją rozmaite wypowiedzi znanych channelingowców oraz tych, którzy po nieskończonych światach odbywają wędrówki poza ciałem. Być może to jeden z powodów, dla których nauka tak bardzo broni się przed zetknięciem z tą teorią. No, bo jakże tak: profesor fizyki w dyskusji z gościem wędrującym po zaświatach?

Szypow powiada, że Wszechświat składa się z siedmiu poziomów rzeczywistości. Idąc od dołu drabiny, pierwszym z nich jest ciało stałe, potem ciecz, gaz, cząstki elementarne tworzące plazmę. Te cztery poziomy nie stwarzają współczesnej nauce kłopotów. Zostały potwierdzone doświadczalnie i teoretycznie. Nie ma natomiast zgody na trzy najwyższe poziomy: trzeci, którym jest próżnia będąca źródłem niesamowitej energii (jej centymetr sześcienny pokryłby...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.