Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Maria Szyszkowska
Dystans

Dystans

Dobre wychowanie zaszczepia w nas dystans wobec drugiego człowieka. Nie chodzi tu w żadnym razie o nieufność, nie chodzi o tworzenie przepaści, lecz o ważenie słów, hamowanie siebie przed zwierzeniami, przed przejawami poufałości i nadmiernej spontaniczności.

Dystans buduje swoisty mur między człowiekiem a człowiekiem. Uniemożliwia spoufalenie się. Przykładem dystansu jest forma pan i pani. Bruderschaft burzy barierę między jednostkami.

Przykład dystansu mimo wyjątkowo bliskich więzi zaczerpnę z mojego życia. Otóż będąc studentką, zaprzyjaźniłam się ze znajomą mojej ciotki aktorki. Nigdy jednak, nawet po wielu latach przyjaźni, nie wyraziła ona chęci rezygnacji z formy pani.

Szczególnie ceniony jest dystans w dyplomacji, wiąże się z kalkulacją, z zatajaniem motywów składanych propozycji i ułatwia kłamstwo oraz manipulację. Natomiast kontakty w środowiskach artystów i pisarzy charakteryzują się zbra...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.