Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Adam Bytof
Medytacja wpływa na całe życie

Medytacja wpływa na całe życie

Medytacja jest najbardziej głębokim i podstawowym ćwiczeniem duchowym, które występuje w każdej kulturze i w każdej religii. Związana jest z głębokimi przeżyciami natury mistycznej, do których każdy z nas jest powołany.

Nawet jeżeli umysł mówi, że „nie jestem godzien”, „to nie dla mnie, tylko dla wybranych”, „ja jestem tylko zwykłym człowiekiem, a nie mistykiem” itp., to prawda jest taka, że każdy z nas jest do medytacji powołany i każdy z nas może zaznać głębokich doświadczeń mistycznych, które nadają naszemu życiu prawdziwy, głęboki sens. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to temat do rozmów ze znajomymi przy grillu, ponieważ jest to sprawa zbyt intymna, zbyt indywidualna. Niektórzy twierdzą, że jest to „wiedza tajemna” właśnie z powodu swojej intymności, a nie jakiegoś zobowiązania do zachowania tajemnicy. O tym po prostu się nie rozmawia w towarzystwie, ale jedynie wśród innych „wtajemniczonych”, którzy takie przeżycia rozumieją i podzielają. Medytacja zatem jest praktyką „ezoteryczną”.

Ma jednak także swoją „egzoteryczną” stronę. Poza głęboko duchowym, związanym z rozwojem świadomości, mistycznym znaczeniem, ma ona także wpływ na życie codzienne. Można powiedzieć, że wpływa ona na pełne 24 godziny naszego życia na dobę. Ten wpływ można zauważyć w naszej pracy, biznesie, finansach, związkach rodzinnych, życiu seksualnym, relacjach pracowniczych. Wpływa na ciało, poziom tkanki tłuszczowej, uczenie się, pamięć, intuicję, samokontrolę, kontrolę emocji, odporność na stres, wpływa nawet na jakość snu. O tym można już porozmawiać z kolegami na firmowym grillu lub przyjaciółmi na okolicznościowej imprezie.

Medytacja w tym ujęciu jest nawet modna! Zawsze możemy powiedzieć, że praktykujemy medytację, ponieważ pomaga nam np. w regeneracji sił, w zwiększeniu zdolności do koncentracji na pracy lub nauce, albo nawet w odchudzaniu. Nie musimy od razu opowiadać o stanach wyższej świadomości, które są integralną częścią praktyki medytacyjnej.

Medytacja ma za sobą kilkadziesiąt lat badań w wielu laboratoriach naukowych na świecie i jej korzystny wpływ na poprawę jakości życia oraz naszego funkcjonowania w wielu dziedzinach jest bezsporny. Zalecają ją lekarze, trenerzy biznesu, sportowcy, nauczyciele, psychologowie. Nie kłóci się ona z żadną religią, spotykamy ją w buddyzmie, hinduizmie, chrześcijaństwie, a nawet w islamie. Każdy może medytować, odnosząc z tej praktyki wiele korzyści. Dlaczego zatem niewiele osób to robi?

Moim zdaniem są tego dwie przyczyny. Po pierwsze, medytacja często mylona jest z ćwiczeniami psychologicznymi, które medytacją nie są, ale tak często są nazywane. Na przykład, różnego rodzaju wizualizacje, stosowanie afirmacji, ćwiczenia wdzięczności, wzbudzanie pozytywnych emocji i uczuć oraz pozytywne myślenie nie są praktyką medytacji, ale tak często się je nazywa. Tego rodzaju praktyki są dobre na pewnym etapie rozwoju, ale gdy już „przerobi się” ten poziom zaczynają po prostu nudzić. Świadomość chce pójść głębiej, wyżej, poza wymiar myśli, ale instrukcja ćwiczenia przywiązuje nas do jakichś pozytywnych treści. Nie wychodząc poza wymiar wyobraźni, myśli, pozytywnych uczuć i emocji w sferę tego, co ponad umysłem, skazujemy się na dryfowanie na dość powierzchownym poziomie i nudę, która zawsze związana jest z działaniem umysłu. Wtedy medytacja staje się nudna!

Drugą przyczyną porzucania praktyki medytacyjnej jest kiepska jakość nauczania w tej dziedzinie. Jest wiele osób, które nie bardzo rozumieją na czym medytacja polega, ale chętnie dają wskazówki, jak należy medytować. Osoby idące za tego rodzaju „nauczycielami” szybko zniechęcają się do medytacji, ponieważ nie przynosi ona właściwych rezultatów albo przynosi efekty wręcz przeciwne do oczekiwanych. Ludzie stresują się medytacją, nie potrafią poradzić sobie z nudą, zmuszają się do ...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.