Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Piotr Derentowicz
Smużenie

Smużenie

Smużeniem nazywamy tworzenie smug dymu przy pomocy palących się suszonych ziół. Do tego celu wykorzystuje się kadziła.

Sposób smużenia jest bardzo prosty. Do ognioodpornego płaskiego naczynia wsypujemy troszkę piasku i układamy na nim węgielek do żarzenia, który podpalamy. Gdy tylko zaczyna się żarzyć, sypiemy na niego szczyptę ziół lub innych substancji. Podczas smużenia w pomieszczeniu należy koniecznie otworzyć okno. Dlaczego? Otóż niektóre zioła spalając się, mogą wytwarzać toksyczne związki. Poza tym magiczna moc dymu przepędza negatywne energie.

Od zarania dziejów towarzyszyło ludziom palenie kadzideł i smużenie. Archeolodzy odnajdują ślady palenia sięgające tysięcy lat wstecz. Od tysiącleci zbierano zioła, błogosławiono je, a następnie palono, aby oczyszczać swoje domy i środowisko, siebie i wszystkich tych, z którymi żyjemy na co dzień. Dym z palonych ziół stanowi wielką ochronę i służy oczyszczeniu, uzdrowieniu, usuwaniu złych, negatywnych energii.

NAJCZEŚCIEJ PALONE ZIOŁA
Najczęściej polecane są: szałwia (szczególnie biała), lawenda, słodka trawa, kora cedru, cynamonu, drzewo sandałowe i wiele innych. Szałwia silnie oczyszcza mieszkanie oraz aurę człowieka z negatywnych emocji i energii. Fenomen szałwii polega na tym, że w pomieszczeniach o dobrej energii spala się równomiernie i daje dużo dymu. Gdy jest w nich dużo negatywnych energii, przygasa i trzeba ją ponownie rozdmuchiwać. Po zakończeniu okadzania konieczne jest staranne wywietrzenie mieszkania.

Stosuje się także jałowiec pospolity. Nasi przodkowie – Słowianie – dodawali gałązki i szyszkojagody jałowca do kadzideł dymiących przed świątyniami na cześć Świętowita. Jałowiec nawet w dzisiejszych czasach wchodzi w skład kadzideł używanych w kościołach. Warto wiedzieć, że smużenie  jego pędów (w ostateczności szyszkojagód) daje dym, który jest silnym środkiem antyseptycznym (podobnie jak cynamonowy i eukaliptusowy).

Dym palonych arcydzięgla, dziurawca, wrotyczu i dziewanny nazywany był pogodowym i stosowany jest w kadzidłach do rozładowywania i neutralizowania zakłóceń energetycznych powstałych w czasie burz oraz zaburzeń elektromagnetycznych związanych z funkcjonowaniem komputerów i telefonów komórkowych.  

Kadzidło z bursztynu poprawia strukturę jonową powietrza, dostarczając prozdrowotnych ujemnych jonów. Jedny...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.