Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Marcin Kołodziej
Inna strona snu

Inna strona snu

Ludzi od zawsze intrygowały sny. Czym one są? Czy to tylko majaki będące wytworem mózgu? A może za marzeniami sennymi kryją się niezliczone ilości światów równoległych, do których udaje się uśpiona w naszej rzeczywistości świadomość?

Co wieczór każdemu towarzyszą te odczucia: rozluźnienie mięśni, wrażenie, że spada się w otchłań, spowolnione ruchy, które niekiedy jakby zupełnie zastygały. Świadomość człowieka udaje się do krainy snów, w której prawa definiujące nasz świat fizykalny zdają się nie obowiązywać: brak tu przyczynowo-skutkowego przebiegu zdarzeń, bariery czasu upadają, co sprawia, że ludzka świadomość niczym nieskrępowany ptak przemierza nieskończoną liczbę światów, epok. Ma moc wpływania na senne rzeczywistości, kształtuje je.

Niezwykłe właściwości snów

W wielu instytutach badawczych prowadzi się eksperymenty dotyczące snów, a także ich związków z tzw. zjawiskami psi. W badaniach prowadzonych na zlecenie amerykańskiego National Institute of Mental Health psychologowie Montague Ullman, Alan Vaughn i Stanley Krippner odkryli, że w czasie snów ujawniają się zadziwiające zdolności paranormalne. Swoje badania skupili na telepatii.

Badania nad paranormalnymi właściwościami snów Ullman prowadził także w Medical Center w Brooklynie. W ich trakcie Ullman i członkowie jego zespołu umieścili osoby obojga płci w dźwiękoszczelnych pomieszczeniach i podłączyli je do aparatury EEG rejestrującej fale mózgowe. W dźwiękoszczelnym pomieszczeniu w sąsiednim budynku przebywała osoba, która miała koncentrować uwagę na konkretnym obrazie, kiedy badani znajdowali się w trakcie snu i telepatycznie przekazywać im ten obraz. Do eksperymentu wybrano Deszcz z Siono japońskiego malarza Utagawy Hiroshige przedstawiający m.in. skulonego mężczyznę uciekającego przed deszczem – w tym przypadku jedna z osób badanych miała sen o jakimś chorym Azjacie… jakby w związku ze studnią, jakieś strumienie wody. Drugi obraz wykorzystany w badaniach namalowany przez japońskiego malarza Tamaio przedstawiał dwa złośliwe psy rzucające się z wyszczerzonymi kłami na ochłap mięsa. Uczestnicząca w eksperymencie kobieta śniła, że bierze udział w przyjęciu, w którym jej przyjaciółka pilnowała, by nikt nie zjadł więcej mięsa od niej. Pozostali goście szeptali przeciwko zachłanności tej kobiety. Ogólnie mówiąc, wyniki eksperymentu określono jako „nadzwyczajnie zgodne” i, opierając się na ustalonym na potrzeby eksperymentu systemie punktowym, w wielu przypadkach wynosiły one 65 na 100 punktów.

Poza czasem, poza światem

Jeżeli przyjmiemy założenie, że sny to równoległe rzeczywistości, do których udaje się nasza świadomość, to otwiera się przed nami bardzo szeroka panorama z nieograniczonymi wprost możliwościami wędrówek po światach równoległych i wszystkich epokach, lecz z odmiennymi wariantami zdarzeń.  Senne rzeczywistości są jeszcze bardziej fantastyczne, niż nam się wydaje.
Angielski urzędnik kolejowy zasnął pewnego wieczoru przy kolacji i… obudził się po czterech latach. Po przebudzeniu mężczyzna opisał świat, który odwiedziła jego niczym nieskrępowana świadomość: obco wyglądające kwiaty i drzewa, dziwaczne budowle i humanoidalne istoty, dla których nie istniały przeszkody materialne ani czas. Mało tego, byty te miały unikalną właściwość przekształcania materii. Nigdy nie przeniósł swoich przeżyć na papier z tej przyczyny, że nie był w stanie opisać swoich doświadczeń, posługując się czysto ziemskimi sposobami wyrażania. Wiele wskazuje na to, że świadomość jego przebywała w innym wymiarze czasu.

Marzenia senne dają śniącemu niebywałe możliwości pokonywania nieprzeniknionych w świecie materialnym barier czasowych. Podczas snu mamy sposobność odwiedzania wszystkich epok: zarówno przeszłych, jak i tych, które mają dopiero nadejść w fizykalnej rzeczywistości.

Sny prorocze (prekognicyjne) to fascynująca sfera zjawisk okreś...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.