Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Adam Bytof
Medytacja,  skupienie  i kontemplacja

Medytacja, skupienie i kontemplacja

Medytacja jest praktyką skupienia. Niezależnie od tego, czy skupiasz się na powtarzaniu mantry, na obserwacji procesu oddychania, poczuciu swojego ciała czy na myśli o Bogu, Twój umysł ignoruje wszelkie myśli i doświadczenia z wyjątkiem obiektu Twojej medytacji. W ten sposób ćwiczysz zdolność do skupienia umysłu. Stan koncentracji zaś może mieć różną intensywność i prowadzić do różnych efektów.

Lekka koncentracja ułatwia pracę, naukę. Dzięki niej lepiej zapamiętujemy materiał, stajemy się wydajniejsi, dotrzymujemy terminów, co może przekładać się na przykład na sukces finansowy. Zdolność do skupienia się na działaniu uważana jest w kręgu psychologów biznesu za najważniejszą cechę ludzi sukcesu, obok zdolności do samodyscypliny. Skupienie się na drugiej osobie podczas rozmowy czy innego kontaktu interpersonalnego pozwala lepiej rozpoznawać emocje i usprawnia komunikację. Po prostu lepiej się dogadujemy. Podnosi to jakość zarządzania w firmach oraz jakość związków partnerskich i przyjacielskich. Skupienie potrzebne jest w codziennym życiu każdego z nas.

Jeżeli koncentracja wejdzie na wyższy poziom intensywności, zaczynamy mówić o działaniu w stanie flow, w stanie „przepływu”, jak to nazwał badacz tego zjawiska – Mihály Csíkszentmihályi. Dawniej stan ten nazywano „natchnieniem”. Charakteryzuje się on bardzo silną koncentracją, niewrażliwością na bodźce zewnętrzne, łatwością ich ignorowania, zaburzeniem poczucia upływu czasu (nie zauważamy, jak szybko mija), łatwością i mistrzostwem działania. Nasz umysł i ciało wchodzą w stan umożliwiający wykorzystywanie pełni naszych zasobów. W tym stanie sportowcy biją rekordy, muzycy piszą symfonie i przeboje, pisarze tworzą swoje najlepsze powieści, a naukowcy dokonują odkryć. Towarzyszy temu poczucie łatwości i lekkości działania. Tam nie ma wielkiego wysiłku woli, wielkiego napięcia, człowiek „płynie na fali”.

Podobny stan doświadczany jest często podczas praktyki medytacyjnej. Na początku aktem woli musimy przywołać nasz umysł do porządku, zauważyć myśli, które odrywają nas od przedmiotu koncentracji. W miarę nabywania doświadczenia coraz częściej udaje nam się osiąganie stanu prawdziwej medytacji (w jodze dhjana), kiedy wysiłek woli jest zredukowany do minimum. Koncentracja jest utrzymywana przy pomocy innego rodzaju energii. Staje się „bezwysiłkowa”. Umysł przestaje uciekać od przedmiotu koncentracji, jakby sam z siebie. Stanowi temu towarzyszy poczucie głębokiego odprężenia, subtelnej przyjemności i jasności spokojnego umysłu, który nie produkuje zakłócających myśli. Doświadczając tego stanu podczas formalnej praktyki medytacyjnej, często budujemy potencjał doświadczania go także poza formalną praktyką, czyli np. podczas twórczej pracy, podczas ćwiczeń oraz w innych okolicznościach życiowych.

Jeszcze głębsze skupienie prowadzi do porzucenia poczucia odrębnego „ja” – wyjście poza doświadczenie ego – do stanu transpersonalnego. Znika wtedy poczucie indywidualności, a my doświadczamy stanów umysłu opisywanych przez joginów i mistyków jako stany kontemplacji. Te doświadczenia opierają się o jeszcze subtelniejsze energie psychiczne i zdarza się, że pobudzają ukryte zdolności naszego mózgu, które naukowcy nazywają doświadczeniami paranormalnymi. Są to głębokie intuicje, przeczucia, wgląd w serca i umysły innych ludzi (telepatia), sny i wizje prorocze, jasnowidzenie itp. Cała sfera tych zjawisk pojawia się w życiu wielu joginów i mistyków, którzy docierają w swojej praktyce medytacyjnej do stanu kontemplacji. Wspominają o tym traktaty jogiczne (tzw. moce siddhi), buddyjskie podręczniki medytacji na Wschodzie oraz wspomnienia, dzienniki i opisy życia wybitnych kontemplatorów na Zachodzie (św. Teresa z Avila, Ojciec Pio i in.).

W swojej niewiedzy oczywiście są...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.