Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Katarzyna Kaczmarek
Naprawdę działa

Naprawdę działa

Z Piotrem Pałaginem – lekarzem medycyny, wykładowcą, członkiem Stowarzyszenia Homeopatów Wielkiej Brytanii, autorem książek: Krótki przewodnik pierwszej pomocy homeopatycznej, Mitów astrologów i homeopatów, Dlaczego ludzie chorują? – rozmawia Katarzyna Kaczmarek.

DR PIOTR PAŁAGIN – lekarz homeopata, członek Stowarzyszenia Homeopatów Wielkiej Brytanii, psychoterapeuta, astrolog, seksuolog, doradca biznesu, coach, trener sukcesu, mag w siedemnastym pokoleniu. Łączy homeopatię z Totalną Biologią, którą wykorzystuje przy odnajdowaniu wewnętrznych konfliktów pacjenta. Przy pomocy Recall Healing® sprawdza, jakie problemy ma pacjent i dobierając odpowiedni lek homeopatyczny, zwiększa skutecznie możliwość ich rozwiązania.

 

Jesteś lekarzem z wykształcenia, ukończyłeś z wyróżnieniem Akademię Medyczną, mogłeś zrobić karierę naukową. Dlaczego zająłeś się metodami alternatywnymi, w tym homeopatią?

– Bo szybko przekonałem się, że są skuteczne. Jestem pediatrą i miałem praktyki w szpitalu, gdzie widziałem, że małe dzieci były faszerowane silnymi lekami, których działania nikt nie mógł do końca przewidzieć. Lekarzy nie obchodziło, że medykamenty mogą zaszkodzić albo w przyszłości odbić się niekorzystnie na stanie zdrowia. Poza tym leczono objawy, a nie przyczyny choroby, rodziców malucha traktowano jak intruzów, zbywano i starano się ich pozbyć. Takie podejście do medycyny mi nie odpowiadało.

I co zrobiłeś?

– Starałem się zgłębić metody, które pomogą pacjentowi bez tzw. efektów ubocznych. Przekonałem się, że jednym z niezwykle skutecznych sposobów terapeutycznych jest homeopatia, przy jej pomocy leczy się prawie wszystkie choroby. Miałem pacjentów, którym udało się pomóc nawet w zaawansowanych stadiach nowotworów, w poważnych chorobach skórnych, depresji, bezsenności. Bo tak naprawdę kluczem w leczeniu homeopatycznym jest dobór odpowiedniego leku.

Jak się go dobiera?

– Uczę tego na warsztatach, które prowadzę. Ogólnie powiedzieć mogę, że czasami trzeba spróbować różnych leków, aby znaleźć ten najskuteczniejszy, nie ma uniwersalnego środka, który pomoże na „krążenie”, „cholesterol”, „grypę”. Preparat dobiera się indywidualnie i od tej reguły nie ma wyjątków, a gdy jest taka potrzeba, pewne medykamenty robię sam. Jeżeli pacjent idzie do apteki, opisuje, co mu dolega i prosi o preparat homeopatyczny, to mała szansa, że się wyleczy. Aby ustalić, co jest potrzebne konkretnemu człowiekowi, trzeba przeprowadzić dokładny wywiad, zapytać, kiedy wystąpiły objawy choroby, jak wyglądały one na przestrzeni czasu, jaki jest tryb jego życia, dieta, poglądy, sytuacja rodzinna, panujące w niej relacje, ustalić, czy jego bliscy cierpieli na takie samo schorzenie.

Na jakiej zasadzie działa homeopatia?

– Homeopatia jest znanym od dwustu lat systemem leczniczym, który opiera się na zasadzie, że „podobne leczy podobne”, czyli dana substancja wywołująca objawy chorobowe u zdrowego człowieka, może również leczyć chorego wykazującego takie same objawy. Na przykład, jeżeli człowiek weźmie do ust świeży kwiat rosiczki może poczuć kłucie, drapanie w gardle, kaszel. Roślina w dużym rozcieńczeniu jest podstawą preparatu homeopatycznego stosowanego w leczeniu kaszlu. W wypadku homeopatii na efekty leczenia trzeba czasami długo czekać, choć w pewnych przypadkach, np. na początku przeziębienia, przy oparzeniu, stłuczeniu metoda działa szybko.

Czy leki homeopatyczne mają skutki ubo-czne?

– Nie, są całkowicie bezpieczne. Powstają one na drodze tzw. dynamizowania, który polega na wielokrotnym rozcieńczaniu roztworu z substancją wykazującą działanie terapeutyczne, aż...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.