Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Targi ezoteryczne opoka
Ilona Słojewska

Emocjonalne życie zwierząt

Zwierzęta czytają nasze myśli, przeżywają lęk, przeczuwają chorobę. Umieją wyrazić swoje emocje i odróżniają radość od satysfakcji. Reagują na nasze uczucia i płaczą z rozpaczy.

Kończy się właśnie kilka wieloletnich programów badawczych i obserwacji zwierząt na wolności oraz w warunkach ogrodów zoologicznych mających wyjaśnić dyskutowaną od lat kwestię, czy posiadają one emocje. Naukowcy zapewniają, że uzyskali interesujące wyniki. Prof. Roger Sheridan Fouts z Kalifornii badał życie rodziny szympansów oraz ich emocjonalność i napisał rozprawę na temat wyrażania przez nie rozpaczy i smutku po stracie nowo narodzonego dziecka. Z kolei Denis C. Turner z USA, specjalizujący się od trzydziestu lat w terapii zwierzęcej, opublikował informację, że już trzy minuty głaskania wystarczą, żeby i u psa, i u człowieka poprawić nastrój, wyzwolić pozytywne emocje i obustronnie wzmocnić więź. Amerykańska dziennikarka Cynthia Moss porzuciła pracę w „Newsweeku”, wyjechała do Kenii, gdzie prowadziła obserwację słoni. Jej raport z badań wyjaśnia, dlaczego słonie płaczą z rozpaczy. Z kolei Frans de Waal z Centrum Naczelnych przy Uniwersytecie w Atlancie, badający dorosłe małpy człekokształtne, podkreśla ich społeczną inteligencję. – Reagują na nasze nastroje, znacznie wcześniej nim my sami zauważamy je w sobie i są albo radosne, albo rozdrażnione – wyjaśnia. – Czytają nasze myśli, zanim je wypowiemy. A najwięcej na ten temat wiemy od Jane Goodall, prowadzącej obserwacje w parku narodowym w Tanzanii.

Stany emocjonalne
Prof. Carel van Schaik biolog z Uniwersytetu w Zurychu zajmujący się ewolucją zorganizował międzynarodową konferencję, podczas której stawiano bardzo trudne i odważne pytania związane z wyrażaniem uczuć przez zwierzęta. Prof. Gerd Schlenker z Instytutu Weterynarii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie uważa, że jeśli chodzi o cierpienie, ból i samopoczucie, to zwierzęta umieją je okazać swoim zachowaniem. Warto dodać, że amerykański psychiatra Jeffrey Moussaieff Masson wraz z Susan Mc Carthy zebrali najciekawsze wyniki badań prowadzonych na świecie w książce Kiedy słonie płaczą. Emocjonalne życie zwierząt, która jest podsumowaniem wieloletnich obserwacji emocjonalności zwierząt.

Biolodzy specjalizujący się w badaniach zachowywania się zwierząt nie mają dzisiaj żadnych wątpliwości, że wszystkie wyższe kręgowce posiadają emocje. Bywają smutne lub szczęśliwe, przeżywają lęk i są agresywne, mają osobowość i świadomość. Ponad 99 procent genów u małpy bonobo (szympansa karłowatego) jest identycznych z ludzkimi. Tak wynika z wieloletnich badań wspomnianego Fransa de Waala prowadzonych na ponad tysiącu różnych małp. Okazuje się, że ssaki i kręgowce posiadają układ limbiczny, w którym są kontrolowane emocje i popędy organizmu, utrwala się pamięć i zapamiętują ruchy. Poziom dzisiejszej wiedzy na ten temat ma dobre podstawy. Budował je m.in. Alfred Brehm (1829–1884), który w swojej książce Życie zwierząt napisał, że: „ciało zwierząt, tak jak człowieka ma swoją psychikę i rozum”. To samo udowadniał Konrad Lorenz, nazywany „Einsteinem zwierzęcych dusz”.

Prof. Sue Savage-Rumbaugh z Uniwersytetu Georgia po zakończeniu swoich badań stwierdziła, że zwierzęta wyrażają radość, żal, skruchę, pogardę, wstyd, niedowierzanie, rozpacz, zdziwienie, agresję, lęk i miłość. Przytaczane przez nią zdarzenia potwierdzające ten stan rzeczy w niczym nie odbiegają od tego, czego świadkami są weterynarze w naszym kraju. Obserwowane przez nich zróżnicowane i osobliwe zachowania zwierząt świadczą o przeżywanych przez nie stanach uczuciowych.

Przeczuwanie efektem
instynktu przetrwania

– Każdy rodzaj zachowania się kota wiąże się z określoną sytuacją. Inna jest częstotliwość mruczenia, kiedy jest zadowolony, a inna, gdy zaniepokojony. Jeśli zakładamy, że określona...

Wydanie

W najnowszym numerze

czwarty wymiar 12/2017
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.