Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Ilona Słojewska

Emocjonalne życie zwierząt

Zwierzęta czytają nasze myśli, przeżywają lęk, przeczuwają chorobę. Umieją wyrazić swoje emocje i odróżniają radość od satysfakcji. Reagują na nasze uczucia i płaczą z rozpaczy.

Kończy się właśnie kilka wieloletnich programów badawczych i obserwacji zwierząt na wolności oraz w warunkach ogrodów zoologicznych mających wyjaśnić dyskutowaną od lat kwestię, czy posiadają one emocje. Naukowcy zapewniają, że uzyskali interesujące wyniki. Prof. Roger Sheridan Fouts z Kalifornii badał życie rodziny szympansów oraz ich emocjonalność i napisał rozprawę na temat wyrażania przez nie rozpaczy i smutku po stracie nowo narodzonego dziecka. Z kolei Denis C. Turner z USA, specjalizujący się od trzydziestu lat w terapii zwierzęcej, opublikował informację, że już trzy minuty głaskania wystarczą, żeby i u psa, i u człowieka poprawić nastrój, wyzwolić pozytywne emocje i obustronnie wzmocnić więź. Amerykańska dziennikarka Cynthia Moss porzuciła pracę w „Newsweeku”, wyjechała do Kenii, gdzie prowadziła obserwację słoni. Jej raport z badań wyjaśnia, dlaczego słonie płaczą z rozpaczy. Z kolei Frans de Waal z Centrum Naczelnych przy Uniwersytecie w Atlancie, badający dorosłe małpy człekokształtne, podkreśla ich społeczną inteligencję. – Reagują na nasze nastroje, znacznie wcześniej nim my sami zauważamy je w sobie i są albo radosne, albo rozdrażnione – wyjaśnia. – Czytają nasze myśli, zanim je wypowiemy. A najwięcej na ten temat wiemy od Jane Goodall, prowadzącej obserwacje w parku narodowym w Tanzanii.

...
Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.