Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Joanna Wieczorek-Dieng
W MELODII ŻYCIA.  Nuty polsko-afrykańskie

W MELODII ŻYCIA. Nuty polsko-afrykańskie

Czterdzieste urodziny świętowałam w Dakarze, stolicy Senegalu. Od maja 2015 r. moim nowym domem stała się Afryka Zachodnia.

Gorącej październikowej nocy poszliśmy do restauracji położonej nad oceanem atlantyckim i zamówiliśmy grillowane ryby. Zapadał zmierzch, a księżyc w pełni malował na oceanie piękną, srebrną poświatę. Portowa latarnia rozświetlała drogę rybakom wracającym z wieczornych połowów. Zamknęłam oczy, wzięłam długi, powolny wdech, czując nad sobą potęgę rozgwieżdżonego nieba. Przez usta wydychałam stres ostatnich paru lat intensywnej przemiany zawodowej. Z kolejnym wdechem wypełnił mnie spokój, a głośne westchnienie uwolniło ostatnie napięcie. Poczułam, że znalazłam się w końcu w domu. Jestem u Siebie. Dobiłam do brzegu. Zakończył się trwający trzy dekady czas duchowej nomadki.

ŚLIMAK NA DRODZE
Dorastałam w Warszawie, ale miejskie życie nigdy mnie szczególnie nie pociągało. Czas wolny spędzałam na rowerze w Lesie Kabackim czy spacerując po wilanowskich łąkach lub ze znajomymi. Coraz częściej uczestniczyłam w przeróżnych warsztatach rozwoju osobistego, byle dalej od miasta i bliżej tego, co mogło zaspokoić tęsknotę, która odczuwałam w sercu od dziecka.

Dawno temu, gdy szłam do szkoły podstawowej, drogę przeciął mi ślimak bez muszli. Kucnęłam zafascynowana i zapomniałam o czasie. Ciekawość świata przypłaciłam uwagą w dzienniku. Postanowiłam zwrócić się ku temu, co wewnątrz. Czas wokół mnie przestał się ślimaczyć, a ja podróżowałam do wyobraźni. Jako nastolatka marzyłam o lewitacji, jako dwudziestolatka próbowałam medytacji. Z marnym skutkiem. Gdy pojawiły się różne możliwości rozwoju duchowego czy osobistego, wpadłam w nie jak śliwka w kompot. Przed trzydziestką poznałam różne formy jogi, udawałam kruka na warsztatach szamańskich, śpiewałam z aniołami Shirley Roden, odzyskiwałam części zawieruszonej gdzieś w czasoprzestrzeni duszy i dotykałam kobiecości na specjalistycznych kursach. Poszukiwałam. Poznałam wielu wspaniałych nauczycieli oraz tych zaślepionych duchowym ego, blaskiem dostępu do sekretnej wiedzy. Mnie też dotknęła ta choroba, gdy stałam się instruktorką jogi. Parę lat zajęło mi jej zauważenie. Uwolnienie przyszło błyskawicznie, zostawiając przetarty szlak na rozpoznawanie jej u innych i większą uważność na intencje swoich własnych działań.

– Wiem, jaki ty masz problem – powiedziała Iwona, instruktorka hatha-jogi w jednej z warszawskich szkół, bardzo dawno temu.
– Jaki? – spytałam głodna wiedzy od eksperta. Od dzieciństwa miałam problemy ze stanięciem na rękach przy drabince lub ścianie, jakby ściany uciekały od stóp, którymi próbowałam ich dotknąć.
– Wiem, ale ci nie powiem – odburknęła joginka z uśmiechem wszechwiedzącej i oddaliła się do kolejnej ofiary przy drabinkach. Obok niej stanęło ego.

Długo, bardzo długo po ślimaczku i po studiach pojawiła się praca w międzynarodowej korporacji. Kontynuowałam swoje duchowe poszukiwania i trzynaście lat przepracowałam na etacie dla banków z amerykańską, grecką i austriacką kulturą organizacyjną. To był czas poznawania struktur i schematów, procedur i procesów oraz biznesowy język angielski. Powolna zmiana stanowisk na wyższe. Siedem lat na wysokim stanowisku menedżerskim. Lepsze wynagrodzenie, większe benefity socjalne, szersze ubezpieczenie medyczne oraz prestiżowe stanowisko „Dyrektor ds.…”. Była duma, radość, ciekawa i inspirująca praca, poczucie sensu i przekonanie, że swoim działaniem pomagam czynić świat lepszym. Wierzyłam, że idealnie łączę dwa światy, duchowy i materialny, ale przez cały czas szukałam sposobu na uspokojenie nienazwanej tęsknoty.

JELITA DROGĄ DO DUSZY
Znane polskie powiedzenie „przez żołądek do serca” w moim przypadku brzmiało „przez jeli...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.