Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jan Matul

Światła nad Hessdalen

W norweskiej dolinie Hessdalen już od ponad 200 lat obserwuje się dziwne zjawiska świetlne na niebie. Wśród różnych teorii naukowych znajdziemy i taką, że światła z Hessdalen pochodzą spoza Ziemi.

Wśród zalanych kopalni

Dolina Hessdalen ma około 15 kilometrów długości, otaczają ją wysokie na 900–1100 metrów góry. To centralna część Norwegii, niegdyś obszar górniczy, dziś niemal opuszczony. Najbliższym miastem jest Roeros, do bardziej znanego Trondheim trzeba jechać około 120 kilometrów. W samej dolinie leży wioska, która dała jej nazwę. W sumie mieszka tam obecnie około 150 osób. Nie działają tu już liczne niegdyś kopalnie, które zostały zalane wodą. A jednak ta zabita dechami dziura od lat jest na ustach naukowców. Powstało tu nawet niezwykle nowoczesne, unikalne w skali światowej, w dużej mierze automatyczne obserwatorium rejestrujące dziwne zjawiska zwane powszechnie światłami z Hessdalen. Po raz pierwszy opisał je w 1811 roku pastor Jacob T. Krogh, kolejne wzmianki o niezwykłych zjawiskach na niebie znajdziemy w notkach i gazetach z lat 30. XX wieku. Wiadomo również, że często widziano je w...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.