Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tadeusz Oszubski
Mieszkańcy dalekich planet

Mieszkańcy dalekich planet

W świecie nauki rośnie przekonanie, że życie nie może ograniczać się do Ziemi. Pierwsze planety poza Układem Słonecznym odkryto niecałe ćwierć wieku temu, ale znamy ich już z tysiąc. Wśród nich kilkadziesiąt nadaje się do rozwoju życia. Naukowcy badają te globy, tworząc hipotezy na temat organizmów, które mogą tam egzystować.

Misja NASA polegająca na umieszczeniu na orbicie okołoziemskiej teleskopu Kepler przyniosła kolejne efekty. 1 listopada 2017 roku gazeta „The Independent” poinformowała, że dzięki danym uzyskanym z Keplera liczba znanych nauce planet umożliwiających tworzenie się i rozwój życia, wzrosła o kolejną dwudziestkę.

O pierwszej planecie faktycznie podobnej do Ziemi, leżącej w nadającej się do zamieszkania strefie wpływu lokalnej gwiazdy, poinformował w lipcu 2015 roku serwis „PhysOrg”. Planetę nazwano Kepler-452b – została odkryta właśnie przez teleskop Keplera. Ten glob ma skalistą strukturę i średnicę o 60 procent większą od ziemskiej. Obiega swoją gwiazdę w odległości większej tylko o 5 procent niż Ziemia Słońce. Co też ważne, dokonuje tego w ciągu 385 dni, więc rok trwa tam niewiele dłużej niż na naszej planecie. Gwiazda, wokół której krąży Kepler-452b, znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzi...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.