Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Martyna Świtkowska
Czy krytyka ma w sobie  coś pozytywnego?

Czy krytyka ma w sobie coś pozytywnego?

Nikt z nas nie lubi niepochlebnych słów kierowanych w naszym kierunku. Czujemy się wówczas mało docenieni, a być może nawet wręcz atakowani. Istnieją teorie rozwoju osobistego, które mówią, że krytykanckich osób powinniśmy unikać jak ognia. Czy krytyka mimo wszystko może wnieść coś pozytywnego do życia?

Amerykański badacz David R. Hawkins pokazuje drugą stronę krytyki. Na podstawie własnych badań i obserwacji zauważył, że osoba krytykująca nas nie tylko ustosunkowuje się do naszych mało właściwych (w jej poczuciu) zachowań czy cech. Wypowiadając niepochlebne opinie, pokazuje, że w istniejącej pomiędzy nami a nią relacji jakaś jej potrzeba pozostaje niezaspokojona.

Dla lepszej ilustracji tego mechanizmu weźmy jako przykład historię pewnego małżeństwa. Oboje pracują i nie mają zbyt wiele czasu dla siebie. Pewnego dnia ona postanawia zadbać bardziej o ich relację. Obmyśla plan romantycznej kolacji dla dwojga w ich domu. Przygotowuje się do niej pieczołowicie tydzień wcześniej. Najpierw tworzy menu, wybierając potrawy, które zasmakowały mu w czasie ich włoskich wakacji dwa lata temu. Ogląda również nowoczesne dekoracje stołu, aby podkreślić jeszcze bardziej wyjątkowość tego wieczoru. Postanawia również odświeżyć swoją ...

Wydanie

W najnowszym numerze

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.