Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Adam Bytof
Medytacja a sukces (cz. I)

Medytacja a sukces (cz. I)

Te dwa słowa coraz częściej są ze sobą kojarzone, a dawny obraz, w którym medytacja kojarzyła się z religią i mistyką, ze świątyniami i mnichami, powoli odchodzi do lamusa.

Badania nad medytacją i nad zmianami w mózgu, które ona wywołuje, pokazują, że praktykujące ją osoby świeckie doświadczają szeregu zmian. Związane są one z umiejętnością odnoszenia sukcesów we wszystkich dziedzinach życia, począwszy od powodzenia finansowego, biznesowego, poprzez kondycję, zdrowie i sylwetkę, aż po sukces interpersonalny czy umiejętność tworzenia satysfakcjonujących związków. Medytacja wpływa na mózg, a mózg bierze udział w całym naszym życiu.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, musimy określić, czym w ogóle jest medytacja oraz rozróżnić różne jej typy. Dla potrzeb tego artykułu określmy medytację jak stan poszerzonej świadomości i jednocześnie wyjątkowego skupienia umysłu. Technicznie rzecz biorąc, podzielmy medytację na medytację skupienia, medytację mindfulness oraz tzw. medytacje prowadzone czy też ćwiczenia aktywnej wyobraźni silnie wpływające na niektóre obszary mózgu.

Medytacja skupienia polega na skupieniu umysłu na jakimś konkretnym obiekcie. Może to być np. mantra, czyli nic nieznaczące słowo-dźwięk, może to być oddech, jakaś myśl (na przykład myśl „nie jestem swoimi myślami”), wyobrażenie (np. wyobrażenie obecności Boga), poczucie samego siebie (ja jestem) lub świadomość bycia świadomym itd. Zbliżamy się tu do medytacji typu mindfulness, w której „obiektem skupienia” jest sama świadomość w obecnej chwili. Konceptualnie trudno to określić w sposób ścisły, ale praktycznie przechodzi się w sposób naturalny od medytacji skupienia, np. na oddechu, do medytacji mindfulness.

Medytacje prowadzone, które wykorzystują pracę z aktywną wyobraźnią, bliskie są technikom skupienia na obiekcie, którym w ich przypadku jest wyobrażenie uruchamiające aktywne emocje, uczucia osadzające się w strukturze sieci neuronowej w naszym mózgu. Mogą być one nakierowane na osiągnięcie konkretnych reakcji w określonych sytuacjach, na przykład można uwarunkować swój mózg na reakcję w postaci pojawiającego się odczucia przyjemności i lekkiego podekscytowania na myśl o ćwiczeniach fizycznych. W przypadku osoby odchudzającej się może to być rewelacyjna kombinacja, która w dłuższej perspektywie pozwoli jej zrzucić zbędne kilogramy w sposób niemalże podświadomy (szerzej o medytacji prowadzonej pisałem w poprzednim numerze).

Najlepiej zbadana przez świat nauki jest medytacja skupienia.

Przypomina, że warunkiem powodzenia praktyki medytacyjnej jest jej systematyczność. Tylko systematyczne praktykowanie skupienia medytacyjnego powoduje trwałe i zauważalne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu naszego mózgu. Podobnie jak muzyk uzyskuje biegłość po żmudnym, codziennym treningu gry np. na skrzypcach, podobnie mózg medytującego osiąga nowe właściwości dopiero po dłuższym czasie regularnego treningu. Mózg, podobnie jak mięśnie, wymaga systematyczności i wytrwałości.

Co się dzieje z mózgiem medytującego oraz w jaki sposób medytacje wiążą się z umiejętnością odnoszenia sukcesów?
Praktyka medytacyjna wpływa znacząco na korę przedczołową naszego mózgu. Jest to obszar związany z kontrolą impulsów płynących do nas z ośrodków emocjonalnych i popędowych. Ludzie, którzy mają rozbudowaną korę przedczołową, z wieloma połączeniami, lepiej potrafią kontrolować swoje impulsy i emocje. Nie ulegają tak łatwo pragnieniom i awersjom. Ma to ogromne znaczenie w osiąganiu sukcesu.

Niezależnie od tego, czy jest to sukces sportowy, artystyczny czy biznesowy, osiągnięcie go wymaga przełamywania impulsów z głębokich obszarów mózgu. Muzyk, sportowiec czy biznesmen muszą przełamać niechęć do codziennego treningu, muszą zmobilizować się do działania, pomimo wewnętrznego sprzeciwu ze strony swoich emocji. Po...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.