Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Martyna Świtkowska
Odnajdywanie sensu życia  w czasie choroby

Odnajdywanie sensu życia w czasie choroby

Co zrobić, kiedy życie napisze nam niezwykle trudny scenariusz? Kiedy okaże się, że przyjdzie nam samym lub bliskim nam osobom zmierzyć się z poważnymi chorobami, uznawanymi często za nieuleczalne?

Momenty kryzysowe burzą dotychczasową wizję naszego świata. Przekonujemy się wówczas, że nasze plany mogą nigdy się nie zrealizować i w związku z tym niektóre nasze przekonania muszą ulec ewolucji. Kiedy są one spowodowane ciężką chorobą, mają podwójną moc rażenia. Często pojawia się wówczas lęk o dalsze życie. Obawa, że za chwilę możemy przestać istnieć. Sposób radzenia sobie z takimi sytuacjami uzależniony jest również od tego, w co wierzymy.

Wiara w obecny porządek wszechświata, oraz to, czy postrzegamy go jako mądrego nauczyciela, czy też raczej karzącego rodzica generują w nas kolejne emocje. Istotne jest również nasze podejście do zaistniałej sytuacji, a także poczucie sensu życia – nasz osobisty cel. Jak pokazują badania naukowe, ten aspekt pozwala na łagodniejsze przechodzenie przez okres choroby, na złagodzenie dolegliwości fizycznych, a nawet pozwala odnaleźć drogę do szczęśliwego życia.

...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.