Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Ada Edelman
Duchy  w naszym życiu (cz. I)

Duchy w naszym życiu (cz. I)

Wiara w istnienie zaświatów przetrwała mimo rewolucji światopoglądowych i rozwoju nauki stawiającej sobie za punkt honoru zdeprecjonowanie i wykluczenie możliwość kontaktów międzywymiarowych. Owa mistyczna łączność zachowała się w sercach zwykłych ludzi, w ich pieśniach, podaniach i legendach. Spadkobiercą tego dorobku stała się literatura.

Opowieści o duchach towarzyszą nam właściwie od dzieciństwa. Wszyscy słuchaliśmy gawęd opowiadanych przy ognisku oraz historii przewodników i kustoszy, którzy zawsze mają w zanadrzu legendę o białej damie snującej się po zamkowych krużgankach lub upiornym pokutniku zawodzącym w smętnych lochach. Duchy są nieodłącznie związane nie tylko z religią, ale również z historią, folklorem i kulturą. Motyw ten pojawia się pod każdą szerokością geograficzną i od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi myślącemu.

Z pokolenia na pokolenie przekazywano opowieści o przodkach przebywających w innym świecie. Proszono ich o wsparcie, opiekę oraz mądrą radę. Szamani pozostawali w ciągłym kontakcie tak z duchami przyrody, jak i duszami zmarłych. W rytuałach odnajdywali pomost łączący oba światy. Duchy zmarłych wojowników wzywano pieśnią i grą na bębnach, niektórych duchów nie wolno było niepokoić.
Istnieje wiele utworów...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.