Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tymoteusz Onyszkiewicz
Harmonizowanie czakr

Harmonizowanie czakr

W jodze, szczególnie tej kształtującej się pod wpływem opanowującego Indie w VI–VII wieku n.e. „ducha tantryzmu”, system czakr pełni niezwykle ważną rolę. Czakry są to punkty energetyczne, które razem z towarzyszącymi im energetycznymi kanałami stanowią „narzędzie” odpowiedzialne za proces wyzwalania jaźni z koła wcieleń oraz podtrzymywania zdrowia i witalności.

Zarówno w jodze tantrycznej, jak i w jodze tantrycznego buddyzmu medytacja ukierunkowana na poszczególne czakry stanowi jeden z głównych czynników przemiany świadomości. W myśli tantrycznej ciało i świat są instrumentami prowadzającymi do pełnego duchowego przebudzenia. To poprzez ciało i świat, poprzez wykorzystanie działania fizjologii i prawideł kosmosu, a nie przez ich negację i odrzucenie, osiąga się wolność – kaiwalję bądź nirwanę.

Każda z czakr znajdujących się w ciele jest osobną mandalą i stanowi pojedyncze pole medytacji. Medytacja poszczególnych czakr prowadzi, tak jak w przypadku medytacji każdej innej mandali lub jantry, do wniknięcia w zawartą w nich metafizyczną treść. Treść ta, zapisana za pomocą symboli, odzwierciedla działanie umysłu oraz samsary – koła życia i śmierci. Wnikanie w poszczególne czakry i regulacja ich subtelnego, energetycznego „metabolizmu” przywraca harmonię w umy...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.